Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ppłk Pietrzak: W ostatnich latach niewielu mężczyzn odbyło służbę wojskową. Chcemy, by WOT były takim odnowieniem rezerw

AS 15:40 27 czerwca 2018
Telewizja Republika
Gościem Michaliny Szymborskiej w programie Telewizji Republika ,,Republika po południu'' był Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej – My jako Wojska Obrony Terytorialnej z jednej strony chcemy zakorzenić ducha, a z drugiej strony chcemy odnowić i stworzyć rezerwy sił zbrojnych, które w ostatnich latach były trochę zaniedbane. Chcemy, by Wojska Obrony Terytorialnej były takim odnowieniem rezerw - powiedział w programie.

– Żołnierze i pracownicy Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegną w sztafecie niepodległości wzdłuż Wisły. Co to będzie za wydarzenie i kiedy się rozpocznie - zapytała Michalina Szymborska. 

– Pomysł tego przedsięwzięcia wziął się od pana ministra Łapińskiego. Wcześniej ta sztafeta była planowana przed 11 listopada. Zdecydowaliśmy jednak, że zrobimy to wcześniej. Będzie to uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, oddanie hołdu tym, którzy oddali za nią życie - powiedział ppłk Marek Pietrzak. 

 – W sztafecie uczestniczyć będą dwie grupy. Pierwsza wystartuje u ujścia Wisły, zaś druga u jej źródła. Te dwie grupy żołnierzy i osób cywilnych spotkają się w Warszawie 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego - kontynuował gość Telewizji Republika. 

 – Są dwa zespoły, które stanowią taki skład podstawowy. Szukamy osób, które wywodzą się z wojsk obrony terytorialnej. Bieg będzie trwał 24 h na dobę i będzie to sztafeta. Te osoby będę pokonywały odcinki 10 kilometrowe - dodał. 

 – Naszymi żołnierzami w 90 procentach są osoby, które na co dzień nie rezygnuje ze swoją działalności zawodowej, rodzinnej. Wykonują normalne obowiązki a szkolą się dodatkowo, w takim systemie szkoleń rotacyjnych, po odbyciu szkoleń podstawowych W ten sposób dają część siebie ojczyźnie, w ten sposób okazują swój patriotyzm po to, by być bardziej pomocnym w obronnie i wsparciu swojej społeczności - podkreślił gość Michaliny Szymborskiej.

 – Mamy zamiar profilować nasze kompanię. Będziemy mieli profil górski, profil miejski i profil wodny, gdzie tych akwenów wodnych jest więcej - powiedział ppłk Marek Pietrzak. 

– Budowanie tego piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega zgodnie z planem - ocenił. 

Michalina Szymborska zapytała, czy jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest odbudowanie wśród młodych ludzi takich ważnych idei jak: braterstwo, odwaga, tradycja – Oczywiście, ale nie jest to coś co możemy zmienić w młodych osobach z dnia na dzień - odpowiedział gość Telewizji Republika. 

– Przykładamy do tego olbrzymią wagę. Próbujemy zakorzenić wśród naszych żołnierzy właśnie te cechy. W naszym społeczeństwie, przez bardzo długi okres, z pewnością wśród pani znajomych, niewielu mężczyzn odbyło służbę wojskową w ostatnich czasach. My jako Wojska Obrony Terytorialnej z jednej strony chcemy zakorzenić tego ducha, a z drugiej strony chcemy odnowić i stworzyć rezerwy sił zbrojnych, które w ostatnich latach były trochę zaniedbane. Chcemy, by Wojska Obrony Terytorialnej były takim odnowieniem rezerw - podkreślił ppłk Marek Pietrzak. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC. 117/1) - DLACZEGO NIEKTÓRZY NIENAWIDZĄ MAJORA JÓZEFA KURASIA "OGNIA"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze