Poznaliśmy laureatów nagrody Strażnik Pamięci. Świrski: Łączy nas wspólna walka o dobre imię Polski

Artykuł
TELEWIZJA REPUBLIKA

Podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie wyróżniono osoby zasłużone dla polskiej historii. Statuetki Strażnik Pamięci 2015, przyznawane przez tygodnik "Do Rzeczy", otrzymali Dariusz Malejonek, prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek.

Dariusz Malejonek otrzymał nagrodę w kategorii Twórca za projekty muzyczne "Panny Wyklęte" i "Panny Wygnane" vol. 1 i 2. Tematyka utworów dotyczy losów polskich obywateli i żołnierzy związanych z zesłaniami oraz wędrówką szlakiem Armii Andersa.

– Życie nauczyło mnie, że za każdy sukces trzeba odpokutować (...) Dla mnie to wielki zaszczyt, że mogę pracować z Pannami Wyklętymi. Czuję się strażnikiem prawdy. Mam marzenie, by kolejną płytę zrobić o kobietach ratujących Żydów i zaprosić do niej ludzi z zagranicy. Tak, by pokazać całemu światu, że Polacy mają piękną historię. Bez dziedzictwa Jana Pawła II, wiary i Jezusa Chrystusa tego wszystkiego by nie było – mówił Malejonek już po odebraniu wyróżnienia. 

Z kolei Maciej Świrski, założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia odebrał statuetkę Strażnika Pamięci w kategorii Instytucja za powołanie stowarzyszenia, które w skuteczny sposób stara się walczyć o obronę dobrego imienia Polski.

– Do tej pory Reduta Dobrego Imienia nadal zrobiła za mało, ale ta nagroda jeszcze bardziej nas mobilizuje. Ta statuetka jest wyrazem uznania, ale też pokazaniem kierunku, w którym powinnyśmy iść jako naród. Po drugie uważam, że jest docenieniem wizji myśli politycznej tygodnika "Do Rzeczy". (...) Razem łączy nas walka o dobre imię Polski – oświadczył Świrski. 

Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na rondzie Zgrupowania AK "Radosław" w Warszawie, który jest najwyższą biało-czerwoną flagą w Polsce, otrzymali nagrodę w kategorii Mecenas. 

– Chciałbym wyrazić nadzieję, że wszyscy zebrani tutaj razem zrobimy wszystko, żeby Polska była zawsze krajem wolnym, mądrym i postępowym, czego Państwu i sobie życzę – powiedział Nowakowski.

 

Wyboru finalistów w każdej z trzech kategorii dokonała Kapituła, w której obok przedstawicieli redakcji , „Do Rzeczy”  i ,,Historii Do Rzeczy" zasiadają Czesław Bielecki (architekt, polityk, publicysta), Sławomir Cedzyński (redaktor naczelny serwisów informacyjnych Wirtualnej Polski), Krzysztof Dudek (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Anita Gargas (zastępca redaktora naczelnego Telewizji Republika), Sławomir Jastrzębowski (redaktor naczelny Super Expressu), Łukasz Kamiński (prezes IPN), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Zdzisław Krasnodębski (socjolog, publicysta, europoseł), Michał Maciej Lisiecki (prezes PMPG Polskie Media), Mateusz Morawiecki (prezes Banku Zachodniego WBK), Przemysław Omieczyński (prezes Fundacji Niepodległości), Andrzej Jan Rottermund (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), Ewa Siemaszko (historyk), Krzysztof Turkowski (Polkomtel/Polsat) oraz Michał Witkowski (Grupa PZU).

Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu ,,Czas Honoru", instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na ,,Łączce" oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl oraz firmę Tauron Polska Energia - za wkład w realizację filmu "Jack Strong".  

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy