Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Powstanie komórka antykorupcyjna. Ukraiński parlament przegłosował projekt ustawy

mk 12:13 7 października 2014
flickr/Jennifer Boyer/CC BY 2.0
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu szereg ustaw antykorupcyjnych, wśród których jest prezydencki projekt ustawy o powołaniu Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Ustawę tę poparło 278 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Uchwalenia ustaw antykorupcyjnych domaga się od władz Ukrainy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który uzależnia od tego kontynuację pomocy finansowej dla Kijowa. Drugie czytanie zaplanowano na 14 października.

Ustawa o biurze antykorupcyjnym przewiduje wyprowadzenie walki z korupcją z dotychczasowego systemu ścigania przestępstw. Biuro będzie się zajmował się prowadzeniem spraw korupcyjnych przede wszystkim wśród: deputowanych parlamentu i członków rad niższych szczebli, urzędników rządowych, sędziów, prokuratorów, wojskowych i kierownictwa firm, w których udział państwa przekracza 50 proc. akcji.

Parlament uchwalił także w pierwszym czytaniu Narodową Strategię Walki z korupcją. Dokument mówi m.in. o przejrzystości w finansowaniu wyborów oraz działalności partii politycznych. Czytamy w nim o reformie w sferze przetargów państwowych, ograniczeniu immunitetu sędziów, ograniczeniu kompetencji prokuratury i usunięciu barier w prowadzenia biznesu sprzyjających korupcji.

Kolejnym zatwierdzonym przez ukraińskich posłów dokumentem jest ustawa o przeciwdziałaniu korupcji, która ma pomóc w przystosowaniu prawa do standardów międzynarodowych oraz ustawa o powołaniu komisji narodowej ds. przeciwdziałania korupcji. Będzie się ona zajmowała m.in. weryfikacją oświadczeń majątkowych urzędników.

W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 roku Ukraina zajęła 144. miejsce pośród 175 badanych krajów, uzyskując 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska zajęła 38. miejsce.

Dla głosowania nad szeregiem ustaw antykorupcyjnych przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow zwołał we wtorek nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Wcześniej prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że uchwalenie ustaw antykorupcyjnych jest "nie tylko kwestią moralności, lecz także problemem bezpieczeństwa państwa".

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


MÓWI SIĘ (SOBALA) - JAN PIETRZAK - POLACY SĄ ZBYT MIŁOSIERNI WOBEC DEMONSTRACJI POGARDY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze