Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Potwór w mundurze" skazał na śmierć gen. Nila | KONIEC SYSTEMU

ds 22:10 27 grudnia 2016
Helena WolińskaTelewizja Republika
Dzisiejszy program Doroty Kanii poświęcony był Helenie Wolińskiej, prokurator, która sporządziła akt oskarżenia przeciwko generałowi Augustowi Emilowi Fieldorfowi ps. "Nil". Na mocy tego aktu gen został powieszony a Helena Wolińska umarła spokojnie w Wielkiej Brytanii, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności za wydany wyrok na polskim bojowniku o niepodległość.

HISTORIA

Helena Wolińska urodziła się 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Od 1936 roku była członkiem KPP, dostała się wówczas na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego – edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Związana z komunistycznym podziemiem została członkiem Gwardii Ludowej (1 sierpnia 1942 roku). Kierowała wówczas Biurem Komendy Sztabu Głównego Armii Ludowej. Dwa lata później kierowała Biurem Kadr Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej.

1 kwietnia 1949 roku przeszła do wojska i była niezwykle ważną postacią. Pracowała w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, była sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej i angażowała się w zwalczanie polskiego podziemia.

To jej podpisy widnieją na dokumentach w aktach sprawy Władysława Bartoszewskiego (działającego w Żegocie, której celem było ratowanie Żydów – red.). Najważniejszy podpis złożyła jednak na dokumentach gen. Nila, skazując go na śmierć.

W tym czasie była jedną z najważniejszych postaci Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jako 30-latka została pułkownikiem – to pokazuje jak wpływową postacią była Wolińska.

KIM BYŁA NAPRAWDĘ?

Helena Wolińska była komunistycznym zbrodniarzem uczestniczącym w zwalczaniu podziemia oraz niszczeniu marzeń milionów Polaków, którzy pragnęli wolności. Nigdy nie poniosła konsekwencji swoich czynów. Skrywała się w Wielkiej Brytanii wraz ze swoim mężem. Władze brytyjskie nie wydały jej polakom, chociaż doskonale wiedzieli kim była. Urzędowała też w ministerwie sprawiedliwości.

PROGRAM DOROTY KANII "KONIEC SYSTEMU" W CZWARTEK NA ANTENIE TELEWIZJI REPUBLIKA

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT (R. GROMADZKI) - PAWEŁ LISICKI - KTO ZABIŁ JEZUSA?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze