Posiedzenie plenarne wkrótce zostanie wznowione [AKTUALIZACJA]

Artykuł
Telewizja Republika

Dzisiejsze posiedzenie plenarne Krajowej Rady Sądownictwa zostało zakłócone przez "Obywateli RP", którzy zablokowali salę plenarną. Na jednym z transparentów protestujących znalazł się zarzut łamania konstytucji i kodeksu karnego przez Radę. Sędzia Jarosław Dudzicz wskazuje, że do przestępstwa mogło dojść, jednak ze strony protestujących.

Grupka kilkunastu osób zablokowała gabinet, w którym miały odbyć się przesłuchania kandydatów na sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

– O godzinie 10:00 miało rozpocząć się posiedzenie Rady, po przesłuchaniach kandydatów – mówił sędzia KRS Jarosław Dudzicz w rozmowie z portalem tvp.info. – Zapewne w związku z opóźnieniem spowodowanym blokadą gabinetu, w którym miały się odbyć przesłuchania, termin ten zostanie przesunięty – dodał sędzia. 

Intruzi dostali się pod salę plenarną, gdzie uformowali blokadę.

 

Na salę plenarną nie dostała się też poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. Do zajścia odniosła się we wpisie na Twitterze.

 

[AKTUALIZACJA]

– KRS jest organem konstytucyjnym i dziś uniemożliwiono jej funkcjonowanie. Miało odbyć się posiedzenie, ale nie odbędzie się – mówił na konferencji prasowej rzecznik KRS Maciej Mitera. Wystarczyła 12-osobowa grupka Obywateli RP, która skutecznie uniemożliwiła prace Krajowej Rady Sądownictwa. Miano dziś wyłonić kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę na Twitterze, że KRS to jedyny organ konstytucyjny, który jest "bezdomny". Co ma na myśli? " Dwa lata temu postulowałem zakup siedziby dla KRS. Jest to jedyny organ konstytucyjny państwa, który jest bezdomny. A teraz paraliż przez 12 protestujących, których nie można usunąć, bo gospodarzem obiektu jest JM Rektor SGGW. Państwo teoretyczne" – wskazuje.

 

[12:50]

Kilkunastu funkcjonariuszy policji, po nieskutecznym wezwaniu do dobrowolnego opuszczenia budynku, rozpoczęło w poniedziałek około godz. 12.40 usuwanie osób blokujących salę obrad Krajowej Rady Sądownictwa.

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – właściciela budynku – z wnioskiem, aby ten zwrócił się do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady. Po tym rektor wyraził zgodę na wejście policji na teren uczelni.

[13:05]

Źródło: tvp.info, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy