Poprzedni zarząd naraził spółki PGNiG na ogromne straty? Jest zawiadomienie do prokuratury

Artykuł
wikipedia/Domena publiczna

Jak ujawnia portal wPolityce, zarządy Polskiej Spółki Gazownictwa oraz jej spółki-córki Powiśle Park (spółki podległe PGNiG) złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z inwestycją „Powiśle Park”. Poprzedni zarząd miał w związku z tą inwestycją narazić spółki na straty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Sprawa dotyczy biurowca przy ul. Kruczkowskiego w Warszawie, w którym miała powstać nowa siedziba Polskiej Spółki Gazownictwa. Specjalnie w tym celu powołano spółką córkę PGS – Powiśle Park. Zbudowano przy tym szereg ekskluzywnych apartamentów, a zysk z ich sprzedaży częściowo pokrył koszty budowy nowej siedziby . Jednak tuż przed oddaniem biurowca zarząd PGNiG zrezygnował ze zmiany siedziby i sprzedał inwestycję.Cały proces sprzedaży odbył się w bardzo szybkim trybie.

"To miała być spektakularna inwestycja gazowego giganta. Tuż po wybudowaniu nowej siedziby podjęto nagłą, niewytłumaczalną decyzję: sprzedajemy budynek, choćby z wielką stratą"– piszą we „wSieci” Marcin Wikło i Marek Pyza.

Jak odkreśla wPolityce, obiekt kupił nieznany wcześniej w branży nieruchomości Paweł Chodaczek, którego firma IQ Investments (z wkładem własnym w wysokości… 500 zł) w 2015 r. kupiła budynek za 156,5 mln zł, przy czym sama jego budowa kosztowała 20 mln zł więcej.

W zarządzie PGNiG zasiadali wówczas m.in. zanany z afery taśmowej były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz i Jarosław Bauc – były minister finansów w rządzie Jerzego Buzka. Obaj w przeszłości mieli kontakt z nabywcą nieruchomości Pawłem Chodaczkiem.

Zawiadomienie do prokuratury

Jak dowiaduje się portal wPolityce.pl, zawiadomienie spółek Powiśle Park i PSG dotyczy m.in. niegospodarności, polegającej na zainwestowaniu ogromnych środków w budowę biurowca jako siedziby PSG i jego sprzedaż bez ekonomicznego uzasadnienia.

Zarząd spółki obwiniany jest również za nieuzasadnioną rezygnację z zawarcia między PSG a PP warunkowej umowy najmu oraz nieuzasadnione ekonomicznie zrzeczenie się roszczeń wynikających z tej umowy, przez co spółki mogły ponieść kolejną dużą stratę finansową.

Więcej o sprawie w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Minister skarbu zawiadomił prokuraturę ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji Mebli Emilia i Kopalni Węgla Brunatnego Adamów

Minister skarbu złożył zawiadomienie do prokuratury ws. sprzedaży spółki "Presspublica"

Jackiewicz: Politycy PO byli na usługach biznesmenów, przekształcili Ministerstwo Skarbu w Ministerstwo Prywatyzacji

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy