Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polski satelita już w kosmosie

10:35 21 listopada 2013
Pierwszy polski satelita naukowy Lem już znajduje się w kosmosie. W przestrzeń kosmiczną wyniosła go rosyjska rakieta Dniepr z bazy wojskowej Jasny na Uralu. Pracę na orbicie powinien rozpocząć po godz. 11, wtedy też planowane jest nawiązanie łączności.

"Rakieta Dniepr z polskim satelitą BRITE-PL Lem wystartowała" – potwierdzono w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej projektu Brite, w ramach którego powstał satelita. Nawiązanie kontaktu z Lemem będzie możliwe dopiero kilka godzin po starcie rakiety, gdy rozpocznie on już pracę na orbicie. Naukowcy planują nawiązać z nim łączność po godz. 11. Zadaniem Lema – ważącego niecałe 7 kg sześcianu o boku ok. 20 cm – w ciągu najbliższych kilku lat będzie pomiar 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. Badania dostarczą kluczowych informacji o budowie wewnętrznej gwiazd. Takich badań nie da się jednak precyzyjnie prowadzić z Ziemi. Główną przeszkodę stanowi atmosfera ziemska, która, falując, wywołuje zakłócenia.

Lem, razem z Heweliuszem – drugim polskim satelitą naukowym – to tzw. nanosatelity, czyli obiekty o bardzo małych rozmiarach. Zbudowano je w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation – BRITE. Pracowali nad nimi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. W programie BRITE uczestniczą też dwa satelity austriackie i dwa kanadyjskie.

Start Heweliusza zaplanowano na 29 grudnia. W kosmos wyniesie go z Chin rakieta Long March 4B.

ap, mg, PAP, fot.Domena Publiczna/NASA


Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


STUDIO WYBORCZE - SEMKA, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - PiS WYGRAŁO WYBORY DO PE I MA SZANSĘ WYGRAĆ KOLEJNE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze