Polska lekarka zbadała Alfiego. Nie jest on dzieckiem umierającym

K. Sz. 26-04-2018, 19:30
Artykuł
twitter@SuwerennaPL

Podczas badania Alfie reagował na głos ojca i jego dotyk, otwierał oczy, potrafił ssać smoczek, zaciskał powieki. - Alfie nie jest dzieckiem umierającym – mówi. dr Izabela Pałgan, polska lekarka, która badała chłopca.

Alfie Evans cierpi na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. Od grudnia 2016 roku przebywa w szpitalu w Alder Hey w Liverpoolu. W poniedziałek na wniosek lekarzy i za poparciem sądu, Alfie został odłączony od aparatury podtrzymujące życie. Opiekujący się chłopcem zespół medyczny, stwierdził, że zmiany w mózgu pozbawiły go zmysłów wzroku, słuchu, smaku i czucia, a dalsza terapia jest daremna. Sąd apelacyjny odrzucił apelację rodziców i skazał chłopca na śmierć. 

Dr Pałgan, badając chłopca na prośbę rodziców podkreśliła, w jej opinii terapia, której poddawany jest Alfie, "nie nosi znamion uporczywej terapii". Odłączenie chłopca od aparatury wykazało, że jest w stanie oddychać samodzielnie. Chłopiec na pewno zasługuje na podjęcie próby dalszego diagnozowania.

 Sytuacja, w jakiej znalazł się Alfie, wynika z "różnic w podejściu etycznym i prawnym. Alfie nie jest dzieckiem umierającym! Gdyby tak było, to po odłączeniu od aparatury oddychałby najwyżej kilka godzin, a przecież wciąż żyje i ma kontakt z rodzicami– podkreśliła.

następnie dodała– Chłopiec reagował na głos ojca i jego dotyk, otwierał oczy, potrafił ssać smoczek, zaciskał powieki, cofał kończyny przy ucisku. To było widoczne. Ponadto rodzice twierdzili, że mają z synem kontakt emocjonalny. Moim zdaniem - rodzice mają pełne prawo do decydowania o losie dziecka. Nie rozumiem argumentu sądu, że przeniesienie dziecka do watykańskiego szpitala nie leży w jego interesie. 

W najlepszym interesie dziecka jest ratowanie jego życia. Jak można mówić o najlepszym interesie i jednocześnie o przerwaniu jego życia? Nie rozumiem tego. Medycyna współczesna daje olbrzymie możliwości niesienia ulgi chorym cierpiącym na nieuleczalne choroby, więc jako lekarze jesteśmy zobowiązani zapewnić każdemu choremu taką opiekę, a nie go uśmiercać– podkreśliła dr Izabela Pałgan

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy