Polki ze złotym i srebrnym medalem na mistrzostwach świata. W tej dyscyplinie nie mają sobie równych!

twitter.com

Aleksandra Rudzińska wywalczyła złoty medal mistrzostw świata we wspinaczce sportowej na czas. W finale rozprawiła się, również z reprezentantką Polski – Anną Brożek. Czwarte miejsce, tuż za podium, zdobyła Aleksandra Kałucka.

Polki spotkały się w ostatniej fazie rywalizacji, stając naprzeciw 15-metrowej ściany. Stoczyły bratobójczy pojedynek, w którym nieco lepsza okazała się Aleksandra Rudzińska (KW Kotłownia Lublin).

Rudzińska pokonała przedostatnim pojedynku Aleksandrę Kałucką, a Anna Brożek wygrała po falstarcie Rosjanki Marii Kraszawiny. W finale Rudzińska pokonała 15-metrową ściankę w 7,560 sekundy i wygrała z Anną Brożek (7,910 sekundy).

W walce o najniższe miejsce na podium, Kałucka zaliczyła falstaart przez co przegrała z Rosjanką Mariją Krasawiną.

Rywalizacja mężczyzn

Nie udała się obrona tytułu Marcinowi Dzieńskiemu (AZS PWSZ Tarnów), który odpadł już w pierwszym biegu. Mistrzem świata został Irańczyk Reza Alipourshenazandifar (dwa lata temu przegrał w finale w paryskiej hali Bercy z Polakiem). W walce o złoto Francuz Bassa Mawem rozminął się z przyciskiem zatrzymującym czas.

Dwa lata temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk w 2020 roku. W Tokio rozegrany zostanie wielobój. Składa się z boulderingu (rozwiązywaniu prostych problemów wspinaczkowych), prowadzenia (wspinaczki z liną) i wyścigów na czas.

Źródło: sport.pl, sport.onet.pl, twitter.com, facebook.com