Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem

11:52 8 lutego 2019
Telewizja Republika
Jak donoszą media, Michał Dworczyk poinformował dziś, że pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy.

 

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

- Pogrzeb Jana Olszewskiego będzie oczywiście miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem - poinformował Dworczyk.

- Jesteśmy w kontakcie z rodziną, ustalamy szczegóły dotyczące uroczystości. Współpracują w tej kwestii - cztery kancelarie - ze sobą. My jako Kancelaria Prezesa Rady Ministrów koordynujemy te przygotowania - dodał minister.

W latach 60. Jan Olszewski bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Źródło: Media, Centrum Prasowe PAP

Wczytuję ocenę...


STUDIO WYBORCZE - SEMKA, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - PiS WYGRAŁO WYBORY DO PE I MA SZANSĘ WYGRAĆ KOLEJNE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze