PODPISZ PETYCJĘ ws. usunięcia obrazoburczego spektaklu "Klątwa" z Teatru Powszechnego!

Artykuł

Do Prezydenta M. St. Warszawy
Pl. Bankowy 3/5,
00-950 Warszawa
 
 

PETYCJA

 

Warszawa, 13.03.2017
 
Na podstawie przepisów ustawy z dn. 11.07.2014 o petycjach Art. 2 ust 2 i 3 (treść jednolita Dz. U. z 2014 r. poz. 1195, z 2016 r. poz. 1579) uprzejmie zwracamy się do Pani Prezydent M. St. Warszawy
o wydanie bez zbędnej zwłoki polecenia podległym sobie jednostkom organizacyjnym Urzędu Miasta oraz samorządowej instytucji kultury „Teatr Powszechny” zaprzestania eksploatacji przedstawienia „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia.
W przypadku braku reakcji ze strony władz miasta nastąpi zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa opisanego w art. 231 KK, czyli niedopełnienie obowiązków, przez co nastąpiło działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego przez władze miasta z Panią Prezydent na czele.
 
Uzasadnienie

W dniu 18.02.2017 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera przedstawienia „Klątwa”. Przedstawienie to wywołało protesty obywateli oburzonych zarówno haniebnymi treściami tam prezentowanymi, jaki i pornograficznymi inscenizacjami, które znieważają Krzyż oraz Św. Jana Pawła II.
Krzyż jest przedmiotem kultu chrześcijan, Jan Paweł II jest czczony jako Święty Kościoła Katolickiego, przez co i Jego postać jak i Krzyż podlegają ochronie w polskim systemie prawnym. Czyny, których dopuszczają się uczestnicy przedstawienia w pełni wypełniają znamiona przestępstwa określone w art. 196 Kodeksu Karnego który brzmi:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Bez wątpienia w Teatrze Powszechnym doszło do obrazy uczuć religijnych licznych mieszkańców Warszawy oraz innych obywateli Polski. Prokuratura z urzędu wszczęła postępowanie. W tej sytuacji bezczynność władz miasta, a szczególnie Zarządu z Panią Prezydent na czele może sprowadzić na nią i pozostałych członków Zarządu, oraz osoby na stanowiskach kierowniczych zarzut niedopełnienia obowiązków, ponieważ przestępstwo obrazy uczuć religijnych ma miejsce w samorządowej instytucji kultury, podległej M. St. Warszawa. To Prezydent stolicy ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie prawa na terenie Warszawy i tym samym to Hanna Gronkiewicz-Waltz ma obowiązek przeciwdziałania popełniania przestępstw na terenie podległej jej placówki tj. obrażaniu uczuć religijnych. Bierność Pani Prezydent w tej sprawie może ściągnąć na nią zarzut niedopełnienia obowiązków, czyli przestępstwa z art. 231 Kodeksu Karnego który brzmi:

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W związku z tym, że nawet zdrowy rozsądek wskazuje na to, że w samorządowej instytucji kultury podległej Urzędowi Miasta rzeczywiście popełniono przestępstwo obrazy uczuć religijnych, to Pani Prezydent oraz podlegli jej urzędnicy (a szczególnie Dyrektor Biura Kultury UM) bez zbędnej zwłoki powinni wycofać z eksploatacji przedstawienie, podczas którego nastąpiło naruszenie prawa – oraz zgodnie z zapowiedziami reżysera – w przyszłości będzie następowało naruszanie prawa i naruszenia norm współżycia społecznego.
W wypowiedziach publicznych Pani Prezydent i inni przedstawiciele władz miasta odżegnywali się od jakiejkolwiek ingerencji w tej sprawie, ponieważ „dotyczy to sztuki”. Oczywiście, eksperyment i przekraczanie granic w sztuce jest nieodzowne, jest też warunkiem rozwoju. Istnieje jednak wielka różnica między artystycznym nowatorstwem a trywialną propagitką, którą definiuje się jako dzieło sztuki, aby wykorzystać publiczne fundusze przeznaczone na kulturę w politycznym celu uderzenia w podstawowe wartości cywilizacji europejskiej.

Dalsze tolerowanie tego stanu rzeczy oznacza po prostu akceptację popełniania przestępstwa na terenie Teatru Powszechnego.
 
Bezczynność władz Warszawy w tej sprawie jest karygodna, w związku z czym wzywamy w petycji do zaprzestania eksploatacji przedstawienia, wysyłając tę petycję na dostępne publicznie adresy mailowe pracowników Urzędu Miasta St. Warszawa, tak, aby na pewno dotarła do kierownictwa Urzędu i Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz osobiście i aby spowodować działania mające na celu zapobieżenie dalszego popełniania przestępstwa w podległej instytucji kultury.
 

Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

 

Źródło: Reduta Dobrego Imienia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy