PO podpisała na konwencji "Deklarację Wrocławską" przeciw "niszczeniu edukacji przez PiS"

Artykuł
twitter.com/Platforma_org

– W trosce o jakość kształcenia i wychowania, mając na uwadze dobro uczniów i przyszłych pokoleń, nie zgadzamy się na niszczenie edukacji przez PiS. Propozycje partii rządzącej stoją w zdecydowanej sprzeczności z ideą państwa obywatelskiego i rozwojem cywilizacyjnym naszego kraju. Cofają nas do głębokiego PRL niszcząc dotychczasowy, wybitny dorobek wolnej Rzeczpospolitej – informuje Platforma Obywatelska w tzw. Deklaracji Wrocławskiej.

Regionalna konwencja Dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej odbyła się we Wrocławiu, a jej głównym tematem były zmiany w systemie edukacji, które wprowadził obecny rząd. 

"PiS eksperymentuje na żywym organizmie"

– Polskiej szkole zagrażają rządy PiS i nieudolność minister Anny Zalewskiej. Do polskiej szkoły wróciła ideologia – mówił we Wrocławiu przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem PiS "eksperymentuje na żywym organizmie". – Nie pozwolimy na to, by minister edukacji rujnowała polską szkołę – dodał. 

– 1 września 2016 będzie zapamiętany na długo – cofnięcie reformy sześciolatków doprowadzą do sytuacji tzw. pustego rocznika – stwierdziła zaś była szefowa resortu edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska z PO.

Lider PO poinformował, że na krajowej konwencji partii, rozpatrywana będzie możliwość złożenia wniosku o wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej. 

"Deklaracja Wrocławska"

Na regionalnej konwencji programowej PO podpisano tzw. Deklarację Wrocławską.

Jej treść publikujemy poniżej:

W trosce o jakość kształcenia i wychowania, mając na uwadze dobro uczniów i przyszłych pokoleń, nie zgadzamy się na niszczenie edukacji przez PiS. Propozycje partii rządzącej stoją w zdecydowanej sprzeczności z ideą państwa obywatelskiego i rozwojem cywilizacyjnym naszego kraju. Cofają nas do głębokiego PRL niszcząc dotychczasowy, wybitny dorobek wolnej Rzeczpospolitej.

Te niczym nieuzasadnione działania wprowadzają chaos. Mamy pewność, że nie zmieniają one na lepsze sytuacji ucznia, nie rozwiązują problemów, ale stają się źródłem kolejnych. Ich bezpośrednim następstwem będą zwolnienia wielu tysięcy nauczycieli, generowanie niepotrzebnych kosztów, zmarnowanie dotychczasowych nakładów na szkolnictwo.

Nieracjonalna tęsknota za złą i archaiczną przeszłością nie jest żadnym argumentem w procesie reformowania oświaty. Nastąpiła wymiana pokoleń. Młodzież nie będzie taka, jak my kiedyś. Świat się zmienił. Władza musi to zaakceptować.

Stanowczo protestujemy przeciw traktowaniu szkolnictwa jako terenu działań politycznego kłusownictwa. Nie znajdujemy żadnych merytorycznych argumentów, które uzasadniają tak radykalne posunięcie, jak na przykład likwidacja gimnazjów. Apelujemy o wysłuchanie głosów środowisk najlepiej zorientowanych w problemach oświaty, w tym samorządów terytorialnych będących organami prowadzącymi szkoły.

Jesteśmy pewni, że nie trzeba burzyć. Tak będzie rozsądnie, oszczędnie i skutecznie.

 

 

Źródło: twitter.com/Platforma_org, platforma.org, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy