Plany budowy wieżowca wysokiego na 5km. Ma wiązać smog z powietrza.

Artykuł
Arconic

Amerykańska firma badawcza Arconic zajmująca się inżynierią materiałową opublikowała wizję mierzącego niemal 5km wysokości wieżowca, który prócz pobicia wszelkich rekordów wysokości budowli stworzonej ludzką ręką ma także stanowić konstrukcję oczyszczającą powietrze ze smogu całą swoją powierzchnią.

Wieża wybiega koncepcją na 45 lat naprzód. Dlaczego akurat na tyle? Ponieważ jej idea powstała jako element większego projektu „Jetsonowie” stanowiącego inżynieryjny hołd oddany futurystycznemu serialowi animowanemu, którego fabuła dzieje się w roku 2062 czyli właśnie za 45 lat. Projekt powstał dzięki współpracy inżynierów z futurystami dostarczającymi im pomysłów odnośnie technologii przyszłości.

 

Cherry McCleary, będąca jednym ze ważniejszych naukowców zajmujących się w Arconic inżynierią materiałową, podkreśla że jednym z bardziej interesujących projektów jest projekt EcoClean, technologia pokrywania powierzchni powłokami wpływającymi na ich samooczyszczanie oraz oczyszczanie powietrza. Technologia została pierwotnie przedstawiona w 2011 roku.

 

„Takie pokrycie elewacji pozwala na łatwiejszą jej konserwację, poprawia estetykę, a także stanowi zysk dla otoczenia poprzez redukcję zanieczyszczeń w otaczającym powietrzu” - mówi McCleary.

 image_1_670

Specjalna powłoka w połączeniu z promieniami słonecznymi oraz zawartą w powietrzu parą wodną wykazuje zdolność wiązania zanieczyszczeń z omywającego ją powietrza tworząc z nich na swojej powierzchni warstwę, która następnie samoczynnie opada lub jest spłukiwana z deszczem.

 

Budynek przyszłości od strony technicznej proponowany jest jako konstrukcja wykonana z materiałów drukowanych w 3D. Do ramach projektu „Jetsonowie” włączane są również koncepcje tak futurystyczne jak latające samochody, ale też na przykład ultralekkie karoserie samochodowe. Firma nie buja jednak w obłokach informując, że pracuje nad udoskonaleniami współczesnych wieżowców, w czym istotną rolę ma odegrać właśnie technologia druku 3D.  

Źródło: Science Alert

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy