Piotr Fronczewski kończy dziś 70 lat. Prezydent Duda napisał do niego list z życzeniami

Artykuł
wikipedia.org/Fryta 73/CC BY-SA 2.0

– Z okazji 70. rocznicy urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia satysfakcji z Pańskiego bogatego dorobku artystycznego, nowych sukcesów na scenie, na filmowym planie oraz w roli pedagoga, wielu sił ducha i ciała oraz wszelkiej pomyślności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do aktora.

Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 roku w Łodzi.

Jest absolwentem, reżyserem i profesorem nauk teatralnych Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza red.) w Warszawie. Przez całą swoją karierę zdobył ponad dwadzieścia nagród filmowych. Debiutował mając 12 lat w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza. Grał na scenach wielu warszawskich teatrów, m.in. Narodowego, Współczesnego i Dramatycznego, obecnie od 1991 roku jest aktorem w teatrze Ateneum. W swoim dorobku artystycznym Piotr Fronczewski ma blisko 120 ról filmowych w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych.

List z życzeniami i podziękowaniami od prezydenta

Z okazji 70. rocznicy urodzin list do aktora wysłał prezydent Andrzej Duda.

Poniżej pełna treść listu:

Szanowny Panie Profesorze,


Z okazji 70. rocznicy urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia satysfakcji z Pańskiego bogatego dorobku artystycznego, nowych sukcesów na scenie, na filmowym planie oraz w roli pedagoga, wielu sił ducha i ciała oraz wszelkiej pomyślności. Pragnę też przekazać wyrazy uznania i wdzięczności za Pański wybitny wkład w rozwój naszej kultury narodowej. Wszak dziejów powojennego polskiego teatru, także w jego odmianie radiowej i telewizyjnej, oraz historii polskiego filmu i estrady nie sposób opowiedzieć bez wzmianki o Piotrze Fronczewskim.


Dzięki artystom takim, jak Pan uświadamiamy sobie, że istnieją spektakle, filmy, wykonania poezji i piosenek, a nawet prezentacje kabaretowe, które stają się częścią osobistych historii życia widzów i słuchaczy. Że bywają takie postacie i ich perypetie, które pozostają w naszej pamięci już na zawsze, które nawet po latach wciąż wzbudzają łzy autentycznego wzruszenia lub wesołości, które zmuszają do głębokich przemyśleń i przewartościowań. Hamlet, Błazen z „Króla Leara”, Kaligula, Mackie Majcher, Cyrano de Bergerac, Grzegorz Poszepszyński, Jurgen Stroop, Pan Piotruś z „Kabareciku” Olgi Lipińskiej, Henryk ze „Ślubu Gombrowicza”, Profesor Ambroży Kleks, Fred Kampinos vel Szpicbródka, Brochant z „Kolacji dla głupca”, Król Edyp, a ostatnio także Aktor Feuerbach – to tylko część spośród licznych kreacji, którymi dowiódł Pan swojej zdumiewającej aktorskiej wszechstronności. Można też mówić o nich jako o lekcjach mistrzowskich dla Pańskich studentów. Wierny wysokim standardom etyki zawodowej, ujmując skromnością w odniesieniu do własnej osoby i dokonań, daje Pan swoim wychowankom wspaniały przykład tego, jak – w ślad za Stanisławskim – kochać teatr w sobie, a nie siebie w teatrze. Szczególne podziękowania składam Panu za inspirujący przykład postawy człowieka i obywatela, którą pięknie streścił Pan w słowach: Polskę powinno się traktować jak kogoś najbliższego.


Raz jeszcze proszę o przyjęcie wyrazów szacunku i najlepszych jubileuszowych życzeń. Serdecznie Pana Profesora pozdrawiam.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

 

Źródło: twitter.com/prezydentpl, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy