Parlament Europejski będzie dyskutować o Polsce? Martin Schultz: Wpłynęły do mnie prośby od dwóch grup

Artykuł
FLICKR/Eoghan OLionnain/CC BY-SA 3.0

Jak zapewniał były minister Tomasz Siemoniak, to nie polscy politycy chcieli dyskusji o sytuacji w Polsce na forum europejskim. Wnioski o dyskusję miały złożyć Europejska Partia Ludowa i Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie jutro podczas spotkania przewodniczących grup politycznych.

– Na przyszły tydzień Parlament Europejski przygotowuje debatę na temat tego, co dzieje się w Polsce (…) Będzie to debata o tym, co się dzieje w Polsce, także w aspekcie TK, ale również różnych innych rzeczy: zagrożeń dla wolności słowa, wolności kultury, zapowiedzi zmiany polityki gospodarczej, gdzie się rozluźnia regułę wydatkową – mówił wczoraj na antenie RMF FM były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Polityk podkreślił, że Europa jest bardzo zaniepokojona tym, co się dzieje obecnie w Polsce i to nie z inicjatywy PO-PSL odbędzie się taka debata. Czytaj więcej

Wstępnie podawano, że to politycy Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami w polskiej polityce mieli zainicjować dyskusję. Ostatecznie jednak jak poinformował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz wpłynęły dwa w tej sprawie – Europejskiej Partii Ludowej i Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. – To nie ja decyduję o tym, czy jest potrzeba takiej dyskusji (...) Mogę powiedzieć jedynie, że stosowany wniosek leży na stole – komentował sprawę Schultz.

Jak podał serwis interia.pl ostateczna decyzja, czy dyskusja się odbędzie zapadnie w środę podczas spotkania przewodniczących europarlamentu – szefa PE i szefów grup politycznych.

Komisja Europejska śledzi sytuację w Polsce

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował dzisiaj, że "Komisja Europejska śledzi sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i stara się ustalić fakty". Jak zapowiedział, jutro wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformuje o ustaleniach dotyczących ewentualnej debaty.

Komentując tę sytuację, Schinas zapewnił też, że komisja przyjęła zasady dotyczące "systematycznych zagrożeń dla rządów prawa”.

Również dzisiaj Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku, aby Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej oceniła zgodność działań prezydenta Andrzeja Dudy z konstytucją. Czytaj więcej


Czytaj więcej:

Sasin: MSZ będzie reagować za każdym razem, gdy gdzieś na świecie będzie przedstawiany nieprawdziwy wizerunek Polski

Kuźmiuk: Czy Platforma powie w Parlamencie Europejskim, że w czerwcu ordynarnie złamała konstytucję?

Źródło: fakty.interia.pl, TVP Info, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy