Palestyńczycy oficjalną stroną konwencji genewskich

bs, mg 11-04-2014, 14:41
Artykuł
flickr/UN Geneva/ CC BY-NC-ND 2.0

Autonomia Palestyńska została stroną czterech konwencji genewskich i pierwszego protokołu dodatkowego – oświadczyło MSZ Szwajcarii, która jest depozytariuszem konwencji.

Rzecznik resortu Pierre-Alain Eltschinger powiedział, że Szwajcaria "poinformowała o tym wszystkie strony wspomnianych konwencji".

Palestyński prezydent Mahmud Abbas poinformował, że to "historyczny dzień dla narodu palestyńskiego". Palestyńczykom zależało w szczególności na IV konwencji o ochronie cywilów, precyzującej powinności "mocarstwa okupacyjnego". Zawarto w niej m.in. zakaz masowego i indywidualnego przesiedlania z terenów okupowanych czy niszczenia nieruchomości oraz innych dóbr.

Izrael sprzeciwiał się możliwości przystąpienia Palestyńczyków do konwencji, argumentując, że państwo palestyńskie nie jest powszechnie uznawane i mogłoby to skomplikować rozmowy pokojowe.

Wniosek został złożony 2 kwietnia przez Abbasa. Palestyńczycy otrzymali możliwość przystępowania do różnych konwencji i organizacji międzynarodowych, gdy w listopadzie 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ podniosło status Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ.

W czwartek ONZ oceniła jako "zgodne z międzynarodowymi procedurami" wnioski Palestyńczyków o przystąpienie do 13 traktatów i konwencji międzynarodowych, których depozytariuszem są Narody Zjednoczone. Wśród tych traktatów znalazły się konwencje wiedeńskie dotyczące stosunków dyplomatycznych i konsularnych, konwencja o prawach dziecka, konwencja w sprawie zakazu tortur i przeciwko korupcji.

Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów, domagając się kontynuowania rozmów pokojowych po pierwotnie wyznaczonym terminie ich zakończenia tj. 29 kwietnia.

W odpowiedzi Abbas podpisał 1 kwietnia wnioski o przystąpieniu Autonomii Palestyńskiej do 15 konwencji i traktatów międzynarodowych. Gdy w lipcu 2013 roku wznowione zostały negocjacje między Izraelem a Palestyńczykami władze palestyńskie zapowiedziały, że na dziewięć miesięcy zawieszą starania o przyłączenie do oenzetowskich agend i międzynarodowych układów.

Zgodnie z lipcowym porozumieniem zawartym pod patronatem USA Izrael zobowiązał się do uwolnienia w czterech grupach 104 Palestyńczyków uwięzionych przed 1993 rokiem.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy