Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pakistańscy talibowie wybrali nowego przywódcę

16:19 2 listopada 2013
Dotychczasowy zastępca Hakimullaha Mehsuda i "numer dwa" wśród dowódców talibów, Chan Said, został wybrany nowym przywódcą pakistańskich talibów. O jego wyborze powiadomili komendanci talibów i źródła w siłach bezpieczeństwa.

Jak pisze agencja Reutera, Said uważany jest za organizatora dwóch zeszłorocznych ataków. W jednym z nich uwolnionych zostało z więzienia w północno-zachodnim Pakistanie blisko 400 więźniów. Celem drugiego ataku była baza pakistańskiego lotnictwa.

Decyzja o jego wyborze zapadła w głosowaniu rady talibów w sobotę w nieznanym miejscu w Północnym Waziristanie, terytorium plemiennym uważanym za matecznik talibów. Said otrzymał 43 z 60 głosów - podaje portal telewizji Al-Dżazira.

Mehsud, poprzedni przywódca stojący na czele ugrupowania pakistańskich talibów Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI terrorystów. Zginął w ataku amerykańskich samolotów bezzałogowych 1 listopada. Pogrzeb przywódcy talibów odbył się w piątek wieczorem.
TTP od sierpnia 2008 roku uznawana jest za organizację terrorystyczną.

Nominacja następcy Mehsuda ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości rozmów pomiędzy talibami a władzami pakistańskimi. We wrześniu władze Pakistanu i TTP zgodziły się na pośrednie rozmowy, by zakończyć trwający od ok. 10 lat konflikt. Obie strony zatwierdziły też listę pięciu ewentualnych pośredników, cieszących się szacunkiem władz pakistańskich, plemiennych przywódców i talibów.

Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Mówi Się (Sobala) - T. SAKIEWICZ: W PO ZNALEŹLIŚMY 3 OSOBY SKAZANE ZA PEDOFILIĘ, A JEDNĄ OSKARŻONĄ!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze