Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Oświadczenie Rzecznika Rządu na temat słów premiera Morawieckiego w Monachium

PR 11:10 18 lutego 2018
premier.gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej dyskusji w Monachium na Konferencji Bezpieczeństwa, udzielił odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy, która bardzo nie spodobała się izraelskiej stronie.

– Słowa premiera Polski w Monachium były oburzające - stwierdził premier Netanjahu. Izraelski polityk zarzuca nam problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię narodu żydowskiego.

 

Rzeczniczka rządu, Joanna Kopcińska wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie.

„Głos Premiera Mateusza Morawieckiego w dyskusji w Monachium w najmniejszym nawet stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu Żydowskich Ofiar jakąkolwiek odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo – oświadczyła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Przeciwnie – premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie i zdecydowanie sprzeciwiał się zaprzeczaniu niewyobrażalnemu ludobójstwu, jakim była Zagłada europejskich Żydów, jak również wszelkim przejawom antysemityzmu. Często także podkreślał, że strona polska chce szanować żydowską wrażliwość oraz kontynuować dialog z Izraelem i diasporą w duchu prawdy i wzajemnego zaufania.

Słowa wypowiedziane przez Premiera RP należy interpretować jako wezwanie do szczerego mówienia o zbrodniach popełnianych na Żydach – zgodnie z faktami i bez względu na narodowość tego, kto w konkretnym przypadku ich dokonał, brał w nich udział lub się do nich przyczynił. Każdy przypadek musi być oceniany indywidualnie, a żaden pojedynczy akt niegodziwości nie może obciążać odpowiedzialnością całych podbitych i zniewolonych narodów.

Trzeba też podkreślić, iż to zniszczenie, podbój i okupacja Państwa Polskiego przez III Rzeszę Niemiecką były warunkiem eksterminacji narodu żydowskiego. Przed II wojną światową Żydzi Polscy żyli, tworzyli i pracowali na polskiej ziemi przez 800 lat. 

Jednocześnie oszczerstwem, z którym należy odważnie i zdecydowanie walczyć, są wszelkie próby zrównywania czy mieszania niemieckich organizatorów i sprawców zbrodni z narodami Ofiar, w szczególności narodem żydowskim, romskim i polskim, które padły ofiarą straszliwych prześladowań i mordów ze strony Niemców.”

 

 

 

Źródło: premier.gov.pl, telewizja republika

Wczytuję ocenę...


A DLACZEGO? ANTONI MACIEREWICZ ODPOWIADA DZIECIOM. ZOBACZ KONIECZNIE!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze