Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Oskarżano go o zbrodnie wojenne na Bałkanach. Vojislav Šešelj uniewinniony przez Trybunał w Hadze

dcz 13:10 31 marca 2016
WIKIMEDIA COMMONS/MK GRAF/CC BY-SA 3.0
Vojislav Šešelj, serbski polityk, oskarżony o zbrodnie wojenne podczas konfliktu na Bałkanach na początku lat 90., został uniewinniony przez Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka w Hadze.

Podczas wojny na na Bałkanach, utworzył bojówki swojej formacji politycznej, dla których wzorem były słynne oddziały „czetników” – partyzantki z okresu II wojny światowej. Šešelj to serbski nacjonalista, były lider Serbskiej Partii Radykalnej (z niej wywodzą się m.in. obecny premier i prezydent Serbii). Pełnił funkcję wicepremiera Serbii pod koniec lat 90.

W 2002 roku został aresztowany przez a rok później rozpoczął się proces przed Międzynarodowym Trybunałem Praw Człowieka w Hadze. Šešeljowi przedstawiono osiem zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości i sześć zarzutów zbrodni wojennych. W 2014 roku został zwolniony z 12-letniego aresztu w Hadze z powodów zdrowotnych. Został u niego stwierdzony nowotwór, który wymagał natychmiastowego leczenia. Od razu wrócił do polityki, miał nawet startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kilka dni temu za zbrodnie w czasie wojny na Bałkanach na 40 lat skazany został Bośniak Radovan Karadžić. Uznano go winnym ludobójstwa podczas masakry w Srebrnicy w 1995 roku.  

Źródło: theguardian.com, BBC News

Wczytuję ocenę...


STUDIO WYBORCZE - SEMKA, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - PiS WYGRAŁO WYBORY DO PE I MA SZANSĘ WYGRAĆ KOLEJNE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze