Od dziś w Telewizji Republika fragmenty wstrząsających świadectw z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma

Artykuł

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa, jest unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich.

Archiwum Ringelbluma nazwane zostało od założyciela grupy Oneg Szabat (hebr. ‘radość soboty’). Tworzył je zespół ludzi o różnym pochodzeniu i poglądach – intelektualistów, nauczycieli, społeczników, przedsiębiorców. Spotykali się oni w pełnej konspiracji, jako przykrywkę wykorzystując tolerowaną przez okupacyjne władze Żydowską Samopomoc Społeczną - czytamy na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego. 


Początkowo członkowie grupy Oneg Szabat koncentrowali się na dokumentowaniu życia codziennego w getcie warszawskim, na zbieraniu relacji od Żydów, którzy do Warszawy przybywali, na pracy naukowej – ich celem było stworzenie monografii opisującej życie ludności żydowskiej na ziemiach polskich. Z czasem jednak, gdy stało się pewne, że Niemcy planują zagładę całego narodu żydowskiego, twórcy Archiwum zdecydowali się dokumentować każdą chwilę ginących braci i sióstr. Dlatego też wśród zgromadzonych w Archiwum Ringelbluma elementów spuścizny znajdują się nie tylko dane statystyczne, opracowania naukowe, socjologiczne wywiady i urzędowe obwieszczenia. Są tam także prace artystyczne, notatki, zaproszenia na wydarzenia dobroczynne – jak na przykład koncerty w domu sierot, a nawet papierki po cukierkach. Są wreszcie pamiętniki i testamenty członków Oneg Szabat.


Gdy było jasne, że Oneg Szabat nie będzie w stanie kontynuować swojej pracy (część współpracowników już nie żyła, a reszta pewna była nieuchronnej śmierci), archiwum zostało ukryte. Pierwszą część schowano na przełomie lipca i sierpnia 1942 roku w dziesięciu metalowych skrzyniach, drugą – na początku lutego 1943 roku w dwóch bańkach na mleko. Obie części Archiwum ukryte zostały w piwnicy budynku przy ulicy Nowolipki 68. Możliwe, że istniała też trzecia cześć Archiwum, która miała zostać ukryta w dniu wybuchu powstania w getcie na terenie „szopu szczotkarzy” (dzisiaj teren ambasady ChRL).


Pierwszą część Archiwum odnaleziono we wrześniu 1946 roku. Na drugą natrafiono przypadkiem w roku 1950. Dzisiaj znajdują się w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, gdzie powstała część dokumentów. Są bezcennym świadectwem Zagłady, prezentowanym przez ŻIH na wystawie Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu, zdigitalizowanym i dostępnym na portalach delet.jhi.pl i cbj.jhi.pl, a w końcu – opracowanym naukowo i wydanym w prawie 40 tomach Pełnej edycji Archiwum Ringelbluma. Dla zachowania w pamięci działania grupy Oneg Szabat stworzono program Oneg Szabat (http://www.jhi.pl/program-onegszabat), który systematyczne zajmuje się upamiętnieniem i ochroną tego bezcennego zbioru.

 

W Telewizji Republika codziennie, przez trzy dni będziemy emitować spoty przedstawiające fragmenty "Archiwum Ringelbluma". Na stronie portalu telewizjarepublika.pl będzie specjalne miejsce, gdzie będziecie mogli obejrzeć spoty. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy