Obchody piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Relacja

mg, zm, mk 10-04-2015, 22:02
Artykuł
telewizja republika

Dzisiaj w całej Polsce obchodzona jest piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Ludzie w wielu polskich miastach oddają hołd śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz pozostałym ofiarom tej tragedii. Oficjalne warszawskie uroczystości rozpoczęły się na Powązkach, gdzie prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Ewa Kopacz oddali hołd zmarłym w katastrofie. Jednocześnie na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim od wczesnych godzin porannych gromadziły się tłumy ludzi wspominających 96 ofiar.

Wielkie tłumy na Krakowskim Przedmieściu. Ludzie krzyczą "Andrzej Duda prezydentem".

55_670


 

Głos zabrali także duchowni. – Skoro takie tłumy są w stanie się zgromadzić na Krakowskim Przedmieściu, jest tu też miejsce dla pomnika – mówili ze sceny.

442_670_02


Na Krakowskim Przedmieściu wciąż trwają przemówienia.

 


Jarosław Kaczyński podziękował także dziennikarzom Telewizji Republika i Gazety Polskiej Tomaszowi Sakiewiczowi, Anicie Gargas oraz Joannie Lichockiej. Dziękował też klubom Gazety Polskiej.


Jarosław Kaczyński podczas drugiego dziś przemówienia na Krakowskim Przedmieściu dziękował ludziom zaangażowanym w podtrzymywanie pamięci o 10 kwietnia 2010 roku. W szczególności dziękował kapłanom, który „angażowali się w wielką sprawę”.

– Dziś, pięć lat po tamtej tragedii, i w pięć lat po początku tego ruchu, przyszło mi podziękować tym, którzy ten ruch tworzyli. Jak zawsze w polskiej historii mogliśmy liczyć na Kościół. Najpierw chcę podziękować temu wielkiemu kapłanowi, najbliższemu współpracownikowi Jana Pawła II, księdzu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. To on podjął decyzję o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu. Z całego serca dziękuję – przemawiał prezes PiS.

442_670_01


 

Dalsze uroczystości trwają pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

44_670_02


Po Mszy Św. na Krakowskim Przedmieściu znów zbierają się tłumy ludzi.


O modlitwę w intencji Ukrainy i przeciwstawianiu się złu prosił prezes Telewizji Republika i redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz.


– Módlmy się za wszystkie 96 ofiar, z prezydentem Kaczyńskim na czele, którzy zginęli pięć lat temu pod Smoleńskiem. Módlmy się o to, by przezwyciężać wszystkie trudności i być razem – mówił kardynał Kazimierz Nycz.

Po jego słowach zgromadzeni w kościele głośno powtarzali: "Chcemy prawdy".

442_670


 

W Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie trwa uroczysta Msza Święta w intencji ofiar tragedii smoleńskiej.

44_670_01


Swoje przemówienie pod Pałacem Prezydenckim wygłasza Jarosław Kaczyński brat śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Władza nie zdała egzaminu, pokazała swoją odrażającą twarz i niezdolność do kierowania polskimi sprawami. Jesteśmy tu tylko nie tylko po to, aby oddać hołd i umocnić pamięć, ale także po to, żeby wspomnieć o wspólnym testamencie pana prezydenta i wszystkich poległych. Ten testament jest prosty – trzeba odnowić polskie państwo – podkreślał. CZYTAJ WIĘCEJ...

kaczynski


Na scenie pod Pałacem Prezydenckim Jan Pietrzak wykonał pieśń nt. tragedii smoleńskiej.

44_670


 

Na Krakowskim Przedmieściu zebrani maszerują z wizerunkami osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

442


Na Krakowskim Przedmieściu zbiera się coraz więcej ludzi.


Obchody rocznicy w całej Polsce

Uroczystości związane z piątą rocznicą odbywają się w wielu miastach w całej Polsce. W Krakowie, na Wawelu Marta Kaczyńska wraz z córkami oddała hołd zmarłym w katastrofie smoleńskiej rodzicom. Przed wejściem do katedry czekali na nią m.in. kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda oraz szefowa jego sztabu wyborczego Beata Szydło.

O godzinie 17.30 w Katedrze na Wawelu odbędzie się uroczysta msza w intencji śp.pary prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy nastąpi przejście pod Krzyż Katyński. Obchody i uroczyste msze odbywają się także m.in. w Białymstoku, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Kielcach i Zakopanym.

 

 


Powstała niepowetowana pustka

- Powstała niepowetowana pustka - mówił kard. Nycz podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godzinie 11 odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak tłumaczył podczas homilii "trzeba wszystko, co jest do wyjaśnienia, wyjaśnić do końca, żeby nie pojawiały się ciągle nowe elementy tej składanki dramatycznej, która będzie nas dzielić nie wiadomo dokąd". Kard. Nycz dodał, że w tym szczególnym dniu należy godnie upamiętnić ofiary.

- Trzeba popatrzeć na to wydarzenie jak na krzyż, na którym została złożona ofiara. To, co wydarzyło się pięć lat temu jest wielkim krzyżem i nie ma innego sposobu jak ten krzyż wielki dołączyć do krzyża chrystusowego po to, żeby w nas coś zmartwychwstało - mówił dalej. Metropolita warszawski podkreślił też, że katastrofa smoleńska pozbawiła Polskę 96 wspaniałych obywateli.

W tym czasie prezes PiS, który wcześniej odwiedził Świątynię Opatrzności Bożej, na cmentarzu powązkowskim złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, a także na grobach m.in. minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej i posła PiS Przemysława Gosieckiego. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości odwiedzą także Cmentarz Bródnowski, gdzie pochowany jest m.in. minister kancelarii prezydenta Paweł Wypych.

 

 


Minuta ciszy i modlitwa

Podczas oficjalnego rozpoczęcia uroczystości, rano na Wojskowych Powązkach prezydent Komorowski podkreślił m.in. że "wypowiedzi o jego odpowiedzialności moralnej za wydarzenia w Smoleńsku to przykład nienawiści w polityce". Jak tłumaczył są one "niesprawiedliwe i krzywdzące".

Na cmentarzu odśpiewano także hymn narodowy oraz uczczono pamięć zmarłych pod Smoleńskiem minutą ciszy. Następnie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy, a biskup polowy WP Józef Guzdek, dziekan Sił Powietrznych ks. ppłk Wiesław Żydel z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz kanclerz Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. Michał Dudzicz wspólnie odmówili modlitwę w pamięci zmarłych. Uczestnicy uroczystości złożyli też wieńce pod pomnikiem.


Krzyż ze zniczy pod Pałacem Prezydenckim

Także pod Pałacem Prezydenckim, od godziny 6 rano, zbierały się tłumy ludzi oddających hołd zmarłym w katastrofie smoleńskiej. Około godziny 9, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia przez Pałacem Prezydenckim, rozciągnięto wielką biało-czerwoną flagę, a wśród zgromadzonych pojawił się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wcześniej politycy PiS uczestniczyli w mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca.

O godzinie 8.41, dokładnie 5 lat po rozbiciu się prezydenckiego samolotu, pod Pałacem Prezydenckim odczytano apel poległych oraz nazwiska ofiar katastrofy. Dzisiaj przez cały dzień, pod pałacem prezentowane będą filmy oraz odbywać się będą koncerty rocznicowe.

Po zakończeniu uroczystości pod pałacem prezes PiS złożył kwiaty na grobie śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Następnie Jarosław Kaczyński udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, a Bronisław Komorowski odwiedził Świątynie Opatrzności Bożej, gdzie o godzinie 11 rozpoczęła msza święta w intencji ofiar katastrofy.


Każda rocznica gromadzi więcej ludzi

- Każda rocznica gromadzi coraz więcej ludzi - mówiła pisarka i publicystka Barbara Stanisławczyk, która uczestniczy w obchodach katastrofy smoleńskiej. W rozmowie z Joanną Lichocką podkreśliła też, że chociaż zmienia się narracja mówienia o katastrofie to wciąż istnieje podział na ludzi "myślących racjonalnie i nieracjonalnie, słusznie i niesłusznie". - Inaczej myślący są wyśmiewani - dodała. Czytaj więcej - Stanisławczyk o katastrofie smoleńskiej: Otworzył się pewien strumień wolności

 


Czytaj więcej:

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl, TVN24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy