Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...Sumliński: Przełom w sprawie niewyjaśnionej śmierci Andrzeja Leppera!
No i zaczęło się. Na ulice wyszło całe zło Ameryki! Madonna chce jeszcze więcej aborcji dla kobiet
Pierwsza decyzja Trumpa. USA wycofuje się z umowy TPP
Wczytuję dane...

Nowy szlak przemytu imigrantów do UE – przez Litwę

CMP 17:56 10 stycznia 2017
Dwoje strażników patrolujących granicę białorusko-litewskąaljazeera.com
Pomimo wzmożonych starań litewskiej straży granicznej ten trzymilionowy nadbałtycki kraj stał się nową drogą przenikania imigrantów do Unii Europejskiej, którzy na Litwę docierać mają między innymi przez Białoruś

 „Tranzyt przez Litwę to proceder trwający od lat” - oświadczył dowódca litewskiej Straży Granicznej Renatas Pozela - „Obserwujemy nieustanne próby otwarcia nowych korytarzy przez uchodźców z Iraku i Syrii próbujących przedostać się do krajów skandynawskich.”

 

Nowym zjawiskiem pojawiającym się w ostatnich latach jest natomiast napływ imigrantów z Wietnamu próbujących przeniknąć do krajów Unii Europejskiej. Według Pozeli fakt ten wynika z kryzysu ekonomicznego w Rosji, gdzie do tej pory pracowali wietnamscy imigranci. Podejrzewa się, że osoby parające się przemytem ludzi przez granice mają powiązania między innymi z rosyjską służbą bezpieczeństwa FSB.

 

W związku z oceną bezpieczeństwa narodowego opublikowaną przez litewskie władze w czerwcu 2016 „FSB poszukuje osób gotowych organizować działalność przemytniczą”. Pozera przytacza też, że władze krajów bałtyckich potwierdzają, że grupy przemytników których aktywność odnotowano „przewodzone są przez osoby pochodzące z Federacji Rosyjskiej”.

 

 

Źródło: aljazeera.comWczytuję ocenę...

Otwartym Tekstem odc. 50 - Sprawa Toma Diericka oraz rozmowa z poetą Wojciechem Wenclem

Wczytuję komentarze...