Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowy sekretarz generalny NATO za kilka dni odwiedzi Polskę

mk 18:06 29 września 2014
Jens Stoltenberg flickr/Arbeiderpartiet/CC BY-ND 2.0
– Jens Stoltenberg, który w środę obejmie stanowisko sekretarza generalnego NATO, za kilka dni przyjedzie do Polski; 6 października spotka się z prezydentem – powiedział szef BBN Stanisław Koziej.

Stoltenberg ma przybyć w niedzielę 5 października, na następny dzień jest przewidywana wizyta u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Spodziewanym tematem rozmów będzie wypełnienie postanowień szczytu w Newport.

– Mogę potwierdzić, że jest przewidywane przyjęcie przez prezydenta nowego sekretarza generalnego w przyszły poniedziałek. Uważamy za znaczące, że sekretarz generalny w pierwszych dniach urzędowania przybywa do Polski, na wschodnią flankę NATO – powiedział Koziej.

– Zakładamy, że głównym tematem, który pan prezydent będzie chciał omówić z nowym sekretarzem generalnym NATO, jest wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport, zwłaszcza tych, które dotyczą wzmocnienia wschodniej flanki – dodał.

Zdaniem szefa BBN zostaną poruszone zagadnienia ciągłej obecności wojsk sojuszniczych w państwach brzegowych, sposób zorganizowania i działania tzw. szpicy – sił natychmiastowego reagowania NATO, utrzymywania odpowiedniej infrastruktury – magazynów sprzętu i amunicji - dla przybywających wojsk wzmocnienia.

– Będziemy mówić, jakie są możliwości zrealizowania zadania postawionego przez głowy państw w Newport, jak przygotowują się do tego wojskowi. Jesteśmy w fazie początkowych uzgodnień dotyczących sposobu wypełnienia tego zadania przez struktury wojskowe NATO – dodał szef BBN.

– To na pewno będzie jeden z głównych tematów. Niewątpliwie ważną sprawą jest także zatrzymanie tendencji do redukcji budżetów obronnych w Europie. Z naszego punktu widzenia bardzo ważnym tematem jest też umacnianie więzi transatlantyckich – zaznaczył.

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, obejmie stanowisko sekretarza generalnego sojuszu 1 października, zastępując Andersa Fogha Rasmussena.

O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu.

W czerwcu Stoltenberg odwiedził Polskę. Spotkali się z nim prezydent Komorowski i premier Donald Tusk. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu na Ukrainie i jego znaczenia dla krajów położonych na wschodnich obrzeżach NATO, a także przyszłości sojuszu.

Polska była pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadził konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.

Przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan) to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę oraz na zagrożenia związane z niestabilną sytuacją w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym postępy Państwa Islamskiego. Kraje sojuszu uzgodniły też, że kraje, które wydają na obronność mniej niż uzgodnione 2 proc. PKB, będą zwiększać wydatki obronne, aby osiągnąć ten pułap w ciągu dekady.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.142/2) - LIZINIEWICZ: JAK EKOLODZY I OPOZYCJA GRAJĄ PRZYRODĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze