Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowy rozdział w historii Polski. MSZ i IPN podpisują porozumienie ws. upamiętnienia bohaterów narodowych

PP 14:27 26 czerwca 2017
ipn.gov.pl
Popularyzowaniem wiedzy o najnowszych dziejach Polski i upamiętnianiem polskich osiągnięć politycznych poza granicami naszego kraju będą zajmować się wspólnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Instytut Pamięci Narodowej. Takie porozumienie o współpracy podpisali w siedzibie MSZ szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

 

– Dbałość o dobre imię Polski to kwestia, która przez lata była zaniedbywana na rzecz haseł w rodzaju „wybierzmy przyszłość”. Polityka historyczna była uznawana za passé. W rezultacie mamy od lat sytuację gorszącą – zaniedbywane są takie zagadnienia jak wkład Polski w historię Europy, osiągnięcia naszych wynalazców, noblistów czy geografów. Pora to przerwać – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas uroczystości podpisania porozumienia z IPN. – To z racji takich zaniedbań w zagranicznych mediach spotykamy kłamstwo oświęcimskie, mylone są ofiary z katami.

Minister wyraził nadzieję, że dzięki współpracy z Instytutem „ruszymy pełną parą” z dyplomacją historyczną. Przypomniał, że współpraca z IPN już istnieje, czego wyrazem jest choćby sukces wystawy IPN „Samarytanie z Markowej” w kilkudziesięciu krajach świata czy wspólne publikacje Instytutu i resortu spraw zagranicznych przygotowane na Światowe Dni Młodzieży.

– Dziękuję za słowa o zmianie, jaka zachodzi w MSZ i za kończenie z polityką bierności i zaniechania. Zbyt długo inni mogli pisać naszą historię – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. Potwierdził, iż współpraca obu instytucji trwa, a porozumienie jest po to, by te kontakty przybrały nowe formy.

– Europa nie rozumie często naszego doświadczenia, nie zna naszego umiłowania wolności. Niektórzy nie wiedzą nawet, że II wojna nie zaczęła się w 1941 roku. Musimy skończyć z polityką wstydu. Europa potrzebuje naszego świadectwa – stwierdził prezes Instytutu.

Obie strony porozumienia zapowiedziały wydanie wspólnej publikacji poświęconej II wojnie światowej. Zostanie ona przygotowana w ośmiu językach.

Prezes IPN mówił też o tym, jak zagranica interesuje się poszukiwaniem szczątków naszych bohaterów, zamordowanych przez komunistów na „Łączce”, i pracą IPN w ogóle – największej tego typu placówki w krajach byłego bloku wschodniego.

Instytut liczy także na wsparcie MSZ w rozmowach z Ukrainą. Chodzi o problemy z poszukiwaniem miejsc pochówku naszych bohaterów i upamiętnianiem ich. – Dotychczasowe rozmowy z Ukrainą, mimo naszej dobrej woli, okazały się bezowocne – stwierdził Jarosław Szarek. 

 
 
 

Źródło: ipn.gov.plWczytuję ocenę...
PILNUJMY POLSKI - ODC. 12 - CZY USTAWA USA 447 JEST ZAGROŻENIEM DLA POLSKI?

Wczytuję komentarze...
Najnowsze