Novak Djoković awansował do finału w Londynie

facebook.com/ATPWorldTour

Rankingowej sprawiedliwości stało się za dość, może tylko stało się to zbyt szybko. Lider rankingu ATP wygrał z notowanym na piątym miejscu Rafaelem Nadalem 6:3,6:3 w niespełna 80 minut. Drugi szwajcarski półfinał pomiędzy Federerem a Wawrinką wyłoni drugiego pretendenta do tytułu mistrzowskiego ATP World Tour Finals.

Po wspaniałych występach Rafy Nadala w grupie ,,Ilie Natase” wszyscy spodziewali się czegoś więcej w meczu o finał. Nadal zwyciężył w grupie z Wawrinką , Murrayem oraz Fererrem, tracąc tylko jednego seta ze swoim rodakiem. Wszedł do półfinału z pozycji lidera. Serb w pierwszym grupowym meczu bardzo gładko zwyciężył z Keiem Nishikorim 6:1, 6:1, natomiast w drugim meczu po wielkiej grze Federera uległ Szwajcarowi w dwóch setach. W decydującym starciu z Thomasem Berdychem nie zawiódł pokonując Czecha 7:5, 6:3 i awansował do najlepszej czwórki z drugiego miejsca w grupie ,,Stana Smitha".

Novak Djokovic bardzo dobrze rozpoczął półfinał. Obronił swój pierwszy gem serwisowy, dzięki czemu opanował początkowy stres. Odpowiedzialność spadła na Hiszpana, a ten zupełnie nie w swoim stylu z poprzednich spotkań, oddał do zera swoje podanie. Novak następnego gema po swoim serwisie wygrał i było 3:0. Rafael Nadal wtedy powinien wznieść się ponad poziom Serba, jednak tego nie uczynił. Tenisiści zdobywali na przemian gemy, dlatego pierwsza partia zakończyła się wynikiem 6:3. Novak Djoković popełnił mniej błędów, zaserwował cztery asy oraz skończył więcej piłek po swoich akcjach, to uczyniło różnicę na niekorzyść Nadala. Drugi set rozpoczął się od bardzo wyrównanej gry. Hiszpan wygrał pierwszego gema na przewagi i oddalił od siebie scenariusz poprzedniej partii. Jednak lidera rankingu ATP zwycięstwo w pierwszym secie dodało jeszcze więcej otuchy. Czołowi tenisiści świata remisowali ze sobą 2:2, jednak Djoković wygrał swoje podania do zera. Już w piątym gemie nastąpiło kluczowe przełamanie dla Serba, szybko uzyskał prowadzenie 15:40 i Hiszpan znalazł się w naprawdę trudnej sytuacji. Przy stanie 30:40 został chyba rozegrany najważniejszy punkt meczu. Tenisiści wymienili między sobą 25 uderzeń, z których zwycięską ręką wyszedł Serb. Nadal nie obronił statusu quo na korcie. Kiedy było 5:3 dla Djokovica , swoje podanie miał Hiszpan. Rafa nie potrafił serwisem przechylić szali na swoją korzyść. Novak przejął inicjatywę w końcówce, wygrywając na przewagi gema, który zakończył mecz rezultatem 2:0. W drugiej partii meczu Hiszpan był bardziej skuteczny po swoich akcjach, jednak Serb zagrał wyśmienicie returnem oraz skończył wszystkie możliwe piłki po swoim pierwszym serwisie.

Źródło: atpworldtour.com