Niezwykła chwila! Setki Polaków na inauguracji polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame

Artykuł

Setki Polaków z kraju i mieszkających we Francji przybyło w sobotę na inaugurację polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame w Paryżu. Uroczystość poprzedziła msza celebrowana przez metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Mszę z okazji inauguracji kaplicy pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana, z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II, koncelebrowali liczni kapłani polscy i francuscy, wśród nich były arcybiskup Paryża kardynał Andre Vingt-Trois.

 

"To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków" - powiedział abp Gądecki.

 

W modlitwach wiele było akcentów patriotycznych i nawiązań do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W homilii metropolita poznański ocenił, że z powodu braku niepodległości cierpieli Polacy prawie od początku XVIII wieku, gdy podczas bezkrólewia Sejm polski obradował "otoczony przez oddziały rosyjskie".

 

"Przyczyną upadku była niesprawiedliwość, niesprawiedliwość zrodzona z lekceważenia Boga i jego przykazań" - mówił arcybiskup.

 

"Chrześcijaństwo przyniosło świadomość wolności wszystkim ludziom bez wyjątku, choć wcielenie tej zasady w życie wymagało długotrwałej i żmudnej pracy; pierwszą i podstawową wolnością każdego człowieka jest jego wolność wewnętrzna" - podkreślił.

 

Arcybiskup wskazał, że do odzyskania niepodległości Polski przyczyniła się również Francja. „To tutaj przecież pracowała Wielka Emigracja. Tutaj rozkwitło polskie piśmiennictwo, publicystyka polityczna i wielka poezja romantyczna. Tutaj tworzyli w duchu umiłowania ojczyzny Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Norwid. Tutaj rozbrzmiewała budząca ducha narodowego muzyka Fryderyka Chopina. Stąd przybyła do Polski w 1919 roku Błękitna Armia generała Józefa Hallera” – przypomniał.

 

Zaznaczył też, że wielu Polaków poświęcało sprawie niepodległości swoje talenty, siły i wytężoną pracę.

 

Z okazji inauguracji kaplicy, specjalny list wysłał Prezydent Andrzej Duda.

Ekscelencje, Dostojni Goście!

 

Drodzy Rodacy, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na inaugurację kaplicy z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Bardzo się cieszę, że ta uroczystość odbywa się właśnie w wyjątkowym czasie, gdy nasz naród świętuje setną rocznicę odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej.

 

To przecież tutaj, w stolicy Francji, tysiące polskich patriotów – emigrantów politycznych znajdowało schronienie i drugą, przybraną ojczyznę. Tak działo się zarówno w ciągu 123 lat zaborów, jak również później, przez blisko pół wieku zniewolenia naszego kraju przez totalitarny reżim komunistyczny. Bez cienia przesady, nie uciekając się nawet do metafor, można powiedzieć, że w tych czcigodnych murach, klęcząc na tych samych kamieniach posadzki, o wolność Ojczyzny modliły się tysiące naszych rodaków. Byli wśród nich przywódcy i uczestnicy Wielkiej Emigracji, na czele z Adamem Mickiewiczem, o sto lat późniejsi uchodźcy – weterani wojny obronnej 1939 roku, a wreszcie Polacy z pokolenia „Solidarności”.

 

Zarazem zaś Francja stanowiła nie tylko azyl i cel ucieczki przed prześladowaniami, lecz także miejsce, gdzie rodacy wierni Niepodległej zbierali siły do odzyskania własnego suwerennego państwa. To stąd nieraz wychodził impuls do walki, tu formowały się zwarte szeregi mężnych, zwycięskich żołnierzy Rzeczypospolitej. Tak działo się i w epoce napoleońskiej, i w obu wojnach światowych. Na terytorium Francji powstała Błękitna Armia gen. Józefa Hallera, która przyczyniła się do triumfu w wojnie z bolszewicką Rosją. Tu też o wolność narodu francuskiego walczyli żołnierze armii Księstwa Warszawskiego w roku 1814, Wojska Polskiego w roku 1940 i Polskich Sił Zbrojnych w roku 1944.

 

Losy naszego narodu i dzieje zmagań o niepodległość po wielekroć zatem i na trwałe splotły się z historią Francji. Przechowując we wdzięcznej pamięci wszystkie świadectwa łączącej nas przyjaźni i braterstwa, z radością obchodzimy dzisiaj jubileusz stulecia powrotu suwerennej Rzeczypospolitej na mapę polityczną Europy. Współtworząc rodzinę wolnych narodów, zjednoczonych w imię najwyższych wartości republikańskich i obywatelskich, których źródłem jest chrześcijańska miłość bliźniego, chcemy nadal pielęgnować łączące nas więzi i razem budować bezpieczną, pomyślną przyszłość obu naszych narodów. Niech więc to szczególne miejsce będzie odtąd symbolem wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa duchowego, które ma moc inspirować nas do pracy dla dobra całej ludzkości.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Andrzej Duda

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy