Niedziela Palmowa w Watykanie. Papież przypominał o prześladowanych chrześcijanach

Artykuł
wikipedia/domena publiczna

Papież Franciszek przewodniczył w Niedzielę Palmową uroczystej mszy na placu Świętego Piotra, którą poprzedziła procesja. W homilii przypomniał o losie prześladowanych na świecie chrześcijan. Mówił też, że postawę wierzących musi wyróżniać pokora.

Franciszek przywołał słowa o uniżeniu i pokorze Jezusa z Listu do Filipian: "uniżył samego siebie". – To słowo – podkreślił – objawia nam styl Boga i chrześcijanina: pokorę.

Papież przyznał: – Ten styl nigdy nie przestanie nas zaskakiwać i rodzić problemy: nigdy nie możemy przywyknąć do Boga pokornego.

Położył nacisk na to, że w Wielkim Tygodniu wierzący pójdą drogą upokorzenia Jezusa; w ten sposób nawiązał do czytanych w tych dniach fragmentów Ewangelii o męce Jezusa.

Przypomniał: – Usłyszymy o pogardzie przywódców Jego ludu i ich oszustwach, mających spowodować Jego upadek. Będziemy świadkami zdrady Judasza, jednego z dwunastu, który sprzeda Go za trzydzieści srebrników. Zobaczymy Pana pojmanego i prowadzonego jak złoczyńcę; opuszczonego przez uczniów; ciągniętego przed Sanhedryn, skazanego na śmierć, pobitego i znieważonego.

Franciszek wskazał: to jest droga Boga, droga pokory. – Nie ma pokory bez upokorzenia – mówił papież.

Następnie oświadczył, że drogą sprzeczną z drogą Jezusa jest światowość, czyli próżność, pycha, sukces. – Zły duch zaproponował ją także Jezusowi podczas czterdziestu dni na pustyni. Ale Jezus ją bez wahania odrzucił – powiedział Franciszek. Mówił wiernym, że wszyscy mogą pokonać tę pokusę, nie tylko przy specjalnych okazjach, ale w zwykłych okolicznościach życia.

Zdaniem papieża pomoże to tym, którzy "na co dzień wyrzekają się samych siebie", aby w ciszy służyć innym: choremu krewnemu, samotnej osobie starszej, czy niepełnosprawnemu.

Zaapelował: – Pomyślmy także o upokorzeniu tych, którzy ze względu na swoją postawę wierności Ewangelii są dyskryminowani i osobiście za to płacą. Pomyślmy też o naszych braciach i siostrach, którzy cierpią prześladowanie z tego powodu, że są chrześcijanami. Franciszek nazwał ich "współczesnymi męczennikami" i podkreślił: – Nie zapierają się Jezusa i godnie znoszą obelgi i zniewagi.

W papieskiej mszy uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy