Nie ustaje problem powodzi na południu Polski. Premier wprowadza stopień alarmowy

Artykuł
Twitter/ Prawo i Sprawiedliwość

W związku z zagrożeniem powodziowym o godz. 9.00 w Krakowie trwa kolejne posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego z udziałem premiera i członków rządu, a także szefów najważniejszych służb i wojewodów. Na południu Polski po intensywnych ulewach i burzach sytuacja jest najtrudniejsza. W ciągu minionej doby strażacy interweniowali ponad trzy tysiące trzysta razy.

Stany alarmowe przekroczone są na prawie 40 wodowskazach, głównie w dorzeczu Wisły. Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków i ma około 580 cm. Na południu Polski, w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i części województwa śląskiego nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym deszczem z burzami.

- Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków i ma około 580 cm. Służby prognozują, że woda zacznie opadać i w sobotę rano jej poziom obniży się do około 510 cm – podał w piątek Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.

- Premier wprowadził w całym kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego. Obowiązuje do godz. 16 w poniedziałek 27 maja i jest związany z wyborami do PE - poinformował w piątek na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

- Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na szlakach jest dużo błota, a miejscami szlaki są zalane – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Od kilku dni w Tatrach panuje deszczowa pogoda, która spowodowała wezbranie górskich potoków. W kilku miejscach szlaki turystyczne zostały podtopione. Zalany jest np. szlak oznaczony kolorem zielonym prowadzący dnem Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

- W województwie małopolskim strażacy interweniowali 700 razy, a w województwie śląskim - 600 razy. Liczby te w najbliższym czasie będą rosły. Tak naprawdę w tej chwili są to już interwencje nie ratownicze, ale pomocowe - powiedział Leszek Suski.

 

Źródło: IAR, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy