Nie ma porozumienia grupy kontaktowej ws kryzysu ukraińskiego

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Konsultacje trójstronnej grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Ukraina, Rosja), z udziałem reprezentantów samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Mińsku zostały zerwane przez liderów prorosyjskich separatystów.

Do Mińska przybyli: były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow i wysłanniczka OBWE Heidi Tagliavini, a także reprezentujący samozwańcze republiki doniecką i ługańską Denys Puszylin i Władysław Dejnego. Trójstronna grupa kontaktowa przygotowała nowy dokument ws. Ukrainy, licząc na jego podpisanie. W dokumencie przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.

Po zakończeniu spotkania Kuczma poinformował, że negocjacje zostały zerwane.

- Dzisiejsze konsultacje na temat planu realizacji mińskich porozumień (z września), zawierającego szereg konkretnych posunięć na rzecz szybszej deeskalacji sytuacji, zostały zerwane w związku z nieobecnością sygnatariuszy mińskich dokumentów (liderów samozwańczych republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej) Ołeksandra Zacharczenki i Igora Płotnickiego, ultymatywnymi wypowiedziami ich przedstawicieli Denysa Puszylina i Władysława Dejnego, a także ich odmową omówienia planu działań na rzecz niezwłocznego wstrzymania ognia i wycofania broni ciężkiej - powiedział Kuczma agencji Interfax-Ukraina.

Niezmienne stanowisko Ukrainy

Interfax-Ukraina informuje, że wcześniej przedstawiciele separatystów wysunęli w formie ultimatum żądania jednostronnego przerwania ognia ze strony władz ukraińskich.

Kuczma podkreślił, że stanowisko władz Ukrainy pozostaje niezmienne - Strona ukraińska nie przyjmuje żadnych ultimatów i warunków wstępnych. Nasze zasadnicze stanowisko w kwestii pokojowego rozwiązania sytuacji w poszczególnych regionach obwodów donieckiego i ługańskiego pozostaje niezmienne - pełne i ścisłe realizowanie porozumień zatwierdzonych pisemnie w Mińsku 5 i 19 września 2014 r., począwszy od natychmiastowego zawieszenia broni - zaznaczył.

Dodał, że oczekuje szybkiej oficjalnej reakcji Federacji Rosyjskiej.


 

CZYTAJ TAKŻE:


W Mińsku trwają rozmowy grupy kontaktowej ws rozwiązania kryzysu ukraińskiego

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy