Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nazwał prezydenta „chłopem z południa”. Włoski polityk pójdzie do więzienia

PR 9:03 14 września 2018
twitter.com/rebeccalandi88
Włoski senator, założyciel partii Liga Północna Umberto Bossi został prawomocnie skazany przez Sąd Najwyższy na rok i 15 dni więzienia za nazwanie siedem lat temu ówczesnego prezydenta Giorgio Napolitano "chłopem z południa". Uznano to za jego znieważenie.

 

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek odwołanie złożone przez polityka od wyroku wydanego przez sąd apelacyjny. Proces dotyczył słowa "terrone", uważanego od lat za obraźliwe. Od połowy minionego wieku takim epitetem mieszkańcy północy Włoch nazywali z pogardą osoby z południa. Bossi użył go w wersji "terun" w dialekcie z północy. 

Urodzonego w Neapolu szefa państwa Umberto Bossi nazwał tak w grudniu 2011 roku, gdy był przywódcą Ligi i kilka tygodni wcześniej przestał być ministrem do spraw reform w rezultacie upadku rządu Silvio Berlusconiego. Polityk tak określił prezydenta w wystąpieniu w czasie wiecu Ligi koło Bergamo na północy Włoch, a towarzyszył temu obraźliwy gest.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znieważenia głowy państwa złożyli prywatni obywatele, oburzeni zachowaniem Umberto Bossiego - przypomina dziennik "La Stampa". 

Sąd pierwszej instancji w Bergamo skazał włoskiego senatora w 2015 roku za znieważenie prezydenta na półtora roku pozbawienia wolności. Dwa lata później sąd apelacyjny obniżył tę karę do roku i 15 dni, a utrzymał ją obecnie Sąd Najwyższy. 

W innym procesie w ostatnich latach zasiadający w Senacie założyciel Ligi Północnej został skazany na dwa i pół roku więzienia za sprzeniewierzenie pieniędzy ugrupowania, które pochodziły z budżetu państwa.

 

Źródło: corriere.it, IAR

Wczytuję ocenę...


POLITYCZNA KAWA (ODC.286/3) - PIETRZAK - POLSKA WYGRAŁA II WOJNĘ ŚWIATOWĄ!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze