Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nareszcie! Odbiorą niegodnym Virtuti Militari

kos 18:17 2 listopada 2017
wikipedia
Wedle informacji „Naszego Dziennika” w Kancelarii Prezydenta rozpoczęły się prace dotyczące przeglądu odznaczonych Orderem Virtuti Militari przez władze PRL.

Doszło już do pierwszy spotkań w tej sprawie, jednak proces będzie skomplikowany, bo ma dojść do masowego odbioru odznaczeń. Wcześniej po jednym medalu uchylili prezydenci Jaruzelski, Wałęsa i Lech Kaczyński.

– Z uwagi na fakt, że jest to materia niezwykle skomplikowana, wypracowanie ostatecznego stanowiska wymaga dokonania pogłębionej analizy prawnej i historycznej, jak również szeregu konsultacji i uzgodnień z szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – poinformowała „Nasz Dziennik” kancelaria prezydenta.

Do odebrania odznaczeń miałaby zostać przygotowana specjalna ustawa. Łącznie w latach 1943-1989 r. nadało łącznie 5167 orderów. Po 1989 r. orderu nie przyznawano.
 
Order Wojenny Virtuti Militari, co z łaciny możemy tłumaczyć jako „męstwu wojskowemu”, to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest to najstarszy order wojskowy na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko interwencji Imperium Rosyjskiego i konfederacji targowickiej, a w obronie Konstytucji 3 maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i Ojczyzna. Wśród 15 pierwszych uhonorowanych byli generałowie: ks. Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

W 1976 r. w ramach protestu wobec odznaczenia Orderem Virtuti Militari I Klasy Leonida Breżniewa przedwojenni dowódcy złożyli swoje odznaczenia przez obrazem Matki Boskiej na Jasnej Górze. Odznaczenie Breżniewowi uchylił w 1990 r. Wojciech Jaruzelski, w 1995 r. Lech Wałęsa uchylił order IV klasy Virtuti Militari Iwanowi Sierowowi, w 2006 r. Lech Kaczyński pozbawił orderu Wincentego Romanowskiego.

Źródło: Nasz Dziennik / wikipedia

Wczytuję ocenę...


PROGRAM "7X24" (9.12) - DLACZEGO NIEMCY TRAKTUJĄ POLSKĘ JAKO KRAJ II KATEGORII ?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze