Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nacjonaliści po raz kolejny wygrywają w Szkocji

mb 10:32 6 maja 2016
FLICKR.COM/ Christoph Strässler/CC BY-SA 2.0
Są już wstępne wyniki wyborów do parlamentu Szkocji. Po raz kolejny zwyciężyła Szkocka Partia Narodowa, a na drugim miejscu znaleźli się konserwatyści.

5 maja w Wielkiej Brytanii nazwany został „Super Czwartkiem”. Odbyły się równocześnie m.in. wybory burmistrza Londynu a w krajach wchodzących w skład Korony Brytyjskiej – Walii, Szkoci i Irlandii Płn. wybierani byli deputowani do krajowych parlamentów.

W Szkocji zdecydowane zwycięstwo odnieśli po raz trzeci z rzędu przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej. Przewodnicząca partii, Nicola Sturgeon, stwierdziła, że jest to historyczne zwycięstwo. Nacjonaliści będą mieli najprawdopodobniej 63 mandatów w liczącym 129 miejsc szkockim parlamencie. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele Partii Konserwatywnej, zdobywając prawdopodobnie 31 miejsc. Szkocka Partia Pracy będzie miała 24 mandatów, Zieloni 6 i Liberalni Demokraci pięć miejsc.

Wygrana jednej partii trzy razy z rzędu nie wydarzyła się nigdy wcześniej w szkockich wyborach. Od czasu nieudanego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, popularność Szkockiej Partii Narodowej stale rośnie.

W dniu 23 czerwca odbędzie się referendum za pozostaniem Wielkiej Brytanii Unii Europejskiej. Nacjonaliści szkoccy zapowiadają, że w przypadku wystąpienia z UE, będą starali się powtórzyć referendum w sprawie niepodległości Szkocji.  

Źródło: bbc.com/news

Wczytuję ocenę...


10/04/2010 fakty (odc.57) - T. ZIEMSKI - TEZA Z BRZOZĄ BODINA NIE PRZEKONUJE. OTO DOWÓD
Wczytuję komentarze...
Najnowsze