Na Majdanie panuje spokój. Demonstranci przygotowują barykady. Opozycja odrzuca propozycje negocjacji [NA ŻYWO]

Marcin Pieńkowski, mk 11-12-2013, 22:18
Artykuł
Majdan w Kijowie
ukrstream.tv

Specjalne oddziały milicji i wojsk MSW Ukrainy wycofały się z miejsc w centrum Kijowa, gdzie trwają protesty zwolenników integracji Ukrainy z Unią Europejską. Dziś rano milicjanci z oddziałów Berkut przypuścili nieudany szturm na ratusz w Kijowie, w którym zabarykadowało się ok. 200 manifestantów.

22.18  Dr Jan Matkowski z Kijowa: - Ludzie dojeżdżają do Kijowa z zachodnich części kraju. Istnieją domysły, że tej nocy Majdan też będzie atakowany przez służby specjalne. Są opinie, że Janukowycz nie panuje nad sytuacją, dlatego rzuca pokojowe deklaracje. Na placu ponad 50 tys. ludzi. 

21.36  - Biały Dom potępia użycie przez ukraińskie władze przemocy wobec antyrządowych demonstrantów w Kijowie i apeluje do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o dialog z narodem i powrót na drogę europejskiej integracji - przekazał rzecznik Josh Earnest. (Czytaj więcej) 

20.36  - Masowe protesty na Ukrainie są niezwykle upokarzające dla prezydenta Rosji Władimira Putina - ocenia ekspert Rady Stosunków Zagranicznych, b. ambasador USA w ZSRR, Stephen Sestanovich. Jego zdaniem nie ma jednak obaw, że Putin użyje siły wojskowej na Ukrainie.

20.31  - Opozycja ukraińska nie ma zamiaru uczestniczyć w dialogu z władzą, póki nie będą spełnione jej żądania - powiedział szef nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. Drugi z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk dodał, że rozmowy muszą mieć mandat Majdanu. - Do czasu, gdy nie będą spełnione wszystkie nasze żądania - plus wyjazd poza Kijów oddziałów specjalnych milicji - nie może być żadnych rozmów z tą władzą - powiedział Tiahnybok na konferencji prasowej opozycji. Jaceniuk, szef partii Batkiwszczyna, powiedział na briefingu, że warunkiem rozmów z Janukowyczem jest zgoda demonstrujących na kijowskim Majdanie Niepodległości. - Rozmowy z Janukowyczem są możliwe tylko wtedy, gdy otrzymamy mandat Majdanu - oznajmił.

20.01  - Nocna akcja milicji na Majdanie Niepodległości w czasie wizyty szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton wyglądała jak prowokacja ukraińskich władz - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ocenił, że sygnały ze strony władz w Kijowie są nieczytelne. (Czytaj więcej)

19.45   Bartłomiej Maślankiewicz z Kijowa: - Manifestujący nie mają zamiaru schodzić z Majdanu. Na placu tworzone są potężne barykady. W mieście zbierają się spore siły porządkowe. Pojawiają się plotki, że dziś znów może dojść do próby rozpędzenia manifestantów. Ukraińcy przygotowują się na taką sytuację. 

19.10  Według ustaleń portalu niezalezna.pl prezydent Janukowycz nie kontroluje wydarzeń w kraju. Zamiast niego pieczę nad sytuacją sprawuje dwóch prorosyjskich polityków prezes organizacji „Ukraiński wybór” Wiktor Medwewczuk oraz Andrij Klujew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

18.50  Dochodzi coraz więcej informacji o buncie w szeregach milicji. Nie chcą oni brać udziału w pacyfikacji demonstrujących. 

18.41 - Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele spotka się jutro po południu w Brukseli z wicepremierem Ukrainy Serhijem Arbuzowem - poinformował rzecznik komisarza Peter Stano. Według niego tematem rozmowy mają być sprawy związane z podpisaniem i wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

17.09  Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wezwał siły polityczne, społeczeństwo i duchowieństwo do dialogu narodowego, który doprowadziłby do zakończenia trwającego w jego kraju konfliktu - podała jego administracja. Szef państwa oświadczył, że gotów jest uczestniczyć w takim okrągłym stole osobiście. (Czytaj więcej)

17.07 - Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadeklarował, że w ciągu 24 godzin podejmie decyzje zmierzające do uregulowania obecnego konfliktu - oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

16.58  Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” Wojciech Mucha z Kijowa: - Manifestanci zapewniają, że nie zejdą z Majdanu. Wielu jest zmęczonych, ale trwają. Zdaniem Muchy wielu Berkutowców odstąpiło dziś od interwencji. 

15.28   Niezależny Związek Pisarzy Białoruskich przekazał wyrazy szacunku i poparcia twórcom z Ukrainy, zapewniając o swojej solidarności z protestami na kijowskim Majdanie Niepodległości. Oświadczenie Rady związku opublikowano na jego stronie internetowej. Autorzy oświadczenia skierowanego do twórców współczesnej Ukrainy zapewniają ich o swojej solidarności i przekazują braterskiemu narodowi życzenia "wytrzymałości, mądrości i męstwa na europejskiej drodze". Tekst Rady związku podpisało 35 pisarzy, w tym Uładzimir Arłou, Lawon Barszczeuski, Hienadź Buraukin i Uładzimir Niaklajeu.

15.20   Reporter Telewizji Republika Bartłomiej Maślankiewicz z Kijowa: - Demonstranci odbudowują barykady. Jego zdaniem pojawiają się niepotwierdzone informacje, że planowane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego w Kijowie. Jednak wedle jego opinii biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, nie jest możliwe wprowadzenie stanu wyjątkowego. - Władza zdaje sobie sprawę, że rozwiązania siłowe wywołają niepożądane skutki – mówił. Jak relacjonował Maślankiewicz: - Na Majdanie na razie panuje spokój, a część Berkutowców odmówiło wyjścia na ulice przeciwko ludziom. 

15.16  - Atak milicji na uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie zamknął drogę do porozumienia z władzami; opozycji pozostaje tylko domagać się całkowitej wymiany rządzących - oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. (Czytaj więcej)

14.58  Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapewnił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że gotów jest do dialogu z oponentami i nadal chce podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Informuje o tym rozesłane mediom w środę oświadczenie unijnej polityk. „W trakcie długiej dyskusji, którą przeprowadziłam z prezydentem, zapewnił mnie on, że gotów jest do dialogu, a ja apeluję, by do niego przystąpił” - czytamy w komunikacie Ashton.

14.23  Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius ma udać się w czwartek na Ukrainę jako kolejny przedstawiciel UE, po wyjeździe z Kijowa szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton - pisze agencja BNS. Linkeviczius, którego kraj przewodniczy obecnie Radzie UE, oświadczył, że Ashton zasugerowała, że to on powinien udać się na Ukrainę jako przedstawiciel UE. - Wolność wypowiedzi i prawo do pokojowych zgromadzeń to podstawowe wartości europejskie i żaden rząd, który utrzymuje, że wybrał unijną ścieżkę, nie może działać przeciwko nim w sposób, którego byliśmy świadkami dziś w nocy w Kijowie - oświadczył Linkeviczius.

13.59 - Umowa stowarzyszeniowa z UE jest dobra dla Ukrainy i nie powinna być przedmiotem targów - oświadczył rzecznik KE Olivier Bailly. Według ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa Kijów potrzebuje 20 mld euro pomocy w ramach umowy stowarzyszeniowej. (Czytaj więcej)

13.50 - Każde rozwiązanie siłowe, nawet na mniejszą skalę i z mniejszym natężeniem niepokoi. Byłaby to ogromna strata, niewątpliwie zablokowałoby to ukraińskie, ale i wspierane przez Polskę tendencje do znalezienia porozumienia ze światem zachodnim i Unią Europejską. Na pewno nie w Brukseli i Warszawie otwierano by wtedy szampana, tylko zupełnie gdzie indziej - skomentował nocne wydarzenia na Majdanie prezydent Polski Bronisław Komorowski. 

13.26 Działania władz w Kijowie w nocy z wtorku na środę są niedopuszczalne w demokratycznym społeczeństwie – oświadczyła dyrektor w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.(Czytaj więcej)

13.08 Dla demonstrantów, ale też władz Ukrainy, ważne byłoby otrzymanie jednoznacznego sygnału od UE, że pomoc finansowa i zniesienie wiz są możliwe, że decyzje mogą szybko zapaść, pod warunkiem, że władze w Kijowie pokażą, że szanują demokrację i prawa człowieka - uważa premier Donald Tusk. (Czytaj więcej)

13.00 Po nieudanej próbie przejęcia kontroli nad Majdanem Niepodległości w Kijowie i wycofaniu z centrum miasta milicji i wojsk MSW uczestnicy prounijnych protestów odbudowali barykady wokół miejsca, z którego domagają się zmiany władz.(Czytaj więcej)

kijow_19_twitter_670

12.02 To, co wydarzyło się w nocy podważa zaufanie do okrągłego stołu - powiedział były prezydent Wiktor Juszczenko. Jeden z bohaterów pomarańczowej rewolucji sprzed 9 lat zapowiedział, że nie weźmie udziału w okrągłym stole Janukowycza i byłych prezydentów Ukrainy.

11.30  Zgromadzeni na Majdanie Niepodległości powitali wiwatami wycofanie sił bezpieczeństwa. Inna grupa milicji, rozlokowana przed ratuszem w Kijowie, również opuściła zajmowany teren.Trwa odbudowa barykad. Jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk nazwał "wielkim zwycięstwem" wycofanie oddziałów milicji i wojska z miejsc, gdzie protestują Ukraińcy.

11.25 - Zaoferowaliśmy propozycję polskiej mediacji w rozwiązaniu obecnego konfliktu, jeśli władze ukraińskie nas o to poproszą - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski po tym, gdy rozmowę w MSZ odbył ambasador Ukrainy Markijan Malski. Wojciechowski powiedział na briefingu, że ukraińskiemu ambasadorowi przekazano, że MSZ potępia użycie siły i przemoc wobec demonstrantów pokojowo manifestujących swoje przekonania. - Podkreśliliśmy, że nocna operacja sił specjalnych MSW nie służy kompromisowemu rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie - powiedział rzecznik.

10.30 Dobiegło końca spotkanie ambasadora Ukrainy w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Moim zdaniem, wyjściem z tej sytuacji może być tylko droga dialogu, okrągłego stołu - stwierdził Markijan Malskyj na konferencji po spotkaniu. Czytaj więcej

10.14 - Żadnego stosowania siły wobec pokojowych demonstrantów nigdy nie będzie. Chodzi jedynie o oczyszczanie dróg w celu zapewnienia funkcjonowania stolicy - powiedział Mykoła Azarow otwierając dziś posiedzenie Rady Ministrów. Szef ukraińskiego MSW Witalij Zacharczenko po raz kolejny zapewnił, że nie będzie siłowego rozpędzenia akcji protestu na Majdanie Niepodległości. I on podkreślił konieczność sprawnego działania transportu miejskiego i różnych służb, w tym pogotowia ratunkowego.

10.09 Dyrektor w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland przybyła dziś na Majdan Niepodległości w Kijowie, gdzie trwa impas między prounijnymi demonstrantami a milicją. Agencja Interfax Ukraina informuje, że Nuland częstuje demonstrantów na Majdanie ciastkami, bułeczkami i chlebem. Towarzyszy jej ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

10.03 Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył, że kwestia przystąpienia jego kraju do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem nie zostanie poruszona w czasie spotkania w Moskwie 17 grudnia. Azarow powiedział, że przed posiedzeniem rosyjsko-ukraińskiej Komisji Międzypaństwowej przygotowywanych jest wiele dokumentów. "Ale chcę natychmiast uciąć spekulacje i powiedzieć, że nie będzie rozmów o Unii Celnej" - dodał premier na posiedzeniu rządu.

9.31 Premier Ukrainy Mykoła Azarow powiedział, że Ukraina potrzebuje 20 miliardów euro pomocy finansowej od Unii Europejskiej w ramach umowy stowarzyszeniowej z UE.

9.20 - Nie będzie szturmu na Plac Niepodległości - poinformował minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko.

8.20 Milicjanci z oddziałów Berkut przypuścili dziś rano nieudany szturm na ratusz w Kijowie, w którym zabarykadowało się ok. 200 zwolenników integracji Ukrainy z UE. W trakcie ataku na ratusz antyrządowi demonstranci polewali funkcjonariuszy wodą, wykorzystując sprzęt przeciwpożarowy. Gdy ci wycofali się do autobusów, tłum podszedł do pojazdów i zaczął obrzucać je kawałkami drewna. Demonstranci zablokowali autobusy i uniemożliwiają im odjazd. Pod autobusy wrzucono świecę dymną. Oddziały samoobrony Majdanu Niepodległości starają się przeszkodzić atakowi na milicjantów i wzywają, by nie dać się sprowokować. Na placu przed ratuszem jest ok. 2 tys. ludzi, którzy zareagowali na odparcie ataku milicji okrzykami: "Zuchy!".

8.07 - Nawoływania do zorganizowania okrągłego stołu są zupełnie nieuczciwe w obliczu akcji milicji na ulicach - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Wygląda to coraz gorzej, bo nie widać pola do kompromisu. Pozostaje nam wiara, że zdrowy rozsądek ostatecznie zwycięży - dodał.

8.00 Drogi prowadzące na Majdan nie są już przegrodzone barykadami. Przegradzają je kordony milicji i wojsk MSW. Wśród stojących na przeciw siebie demenstrantów i milicji panuje spokój. Można zaobserwować sytuacje, kiedy manifestujący oferują zmarzniętym funkcjonariuszom herbatę i kanapki.

7.59 Trzy autobusy z milicjantami oddziałów Berkut podjechały pod gmach kijowskiego ratusza, w którym zabarykadowało się około 200 zwolenników integracji Ukrainy z UE - podała agencja Interfax-Ukraina. Milicjanci zablokowali główne wejście do budynku. W stronę ratusza idą dziesiątki uczestników antyrządowych protestów, skandując "Precz z bandą".

7.45 Władza na Ukrainie przekonuje, że demonstrantom nic nie grozi. - Władza popiera prawo do pokojowych protestów, ale nie do blokowania przejazdu. Namioty rozstawiane na ulicach uniemożliwiają pełne korzystanie z infrastruktury miasta. Majdanowi nic nie zagraża - stwierdził Nestor Szufrycz z Partii Regionów.

7.38 Niedługo swoją ocenę sytuacji na Ukrainie powinien przedstawić polski MSZ. "Za chwilę oświadczenie MSZ o sytuacji na Ukrainie. Ambasador Ukrainy na godz. 10 wezwany do MSZ. Wzywamy do dialogu, potępiamy przemoc" - zapowiedział na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

7.28 Partia Witalija Kliczki Udar donosi, że podczas ataku milicji zatrzymano 10 demonstrantów. Ugrupowanie zapewniło, że została wysłana do nich pomoc prawna.

7.08 Manifestanci znoszą drewniane elementy i próbują odbudowywać barykady wokół Majdanu zniszczone przez Berkut. 

6.50 Na majdan przybyły kolejne autobusy z oddziałami Berkutu. 

6.42 "Bestialski atak Berkutu na studentów, kilka godzin po szczycie w Wilnie, gdzie cynic

Źródło: Telewizja Republika, pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy