Muzyka klasyczna ratuje cię przed zawałem

K. Sz. 24-04-2018, 13:45
Artykuł
pixabay

Brazylijsko- brytyjski zespół naukowców stwierdził, że u chorych słuchających muzyki klasycznej, leki na nadciśnienie wchłaniają się lepiej.

prof. Vitor Engrácia Valenti z Uniwersytetu Stanowego São Paulo w Marílii uważa, że muzyka oddziałuje na układ parasympatyczny i zwiększa wchłanianie leku. Naukowcy od dawna zajmowali się badaniem wpływu muzyki na serce w warunkach stresu. Stwierdzono, że muzyka klasyczna obniża tętno, pobudza układ parasympatyczny i zmniejsza aktywność układu sympatycznego.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak stymulacja muzyczna oddziałuje na zmienność rytmu zatokowego w codziennych sytuacjach, (w ramach terapii nadciśnienia)

W eksperymencie wzięło udział 37 osób z dobrze kontrolowanym nadciśnieniem. Pacjenci leczyli się od 6 miesięcy do 1 roku. Pomiary tętna i ciśnienia przeprowadzano 2-krotnie (w losowych dniach) w odstępie 48 godzin. Po zażyciu leku ochotnicy przez godzinę słuchali muzyki instrumentalnej przez słuchawki. Innego dnia badani przechodzili ten sam protokół, ale słuchawki nie były włączone,

Okazało się, że zmienność rytmu zatokowego mierzono w spoczynku 10 min przed połknięciem tabletki, a także 20, 40 i 60 min od zażycia leku. Okazało się, że gdy pacjenci słuchali muzyki, tętno znacząco spadało. Podczas słuchania muzyki ciśnienie także silniej reagowało na leki. Muzykoterapia wywiera znaczący pozytywny wpływ na ciśnienie u pacjentów z nadciśnieniem. Może modulować oddziaływanie leków na zmienność rytmu zatokowego, a także na ciśnienia skurczowe i rozkurczowe. Naukowcy twierdzą , że muzyka stymuluje układ parasympatyczny, zwiększając aktywność układu trawiennego. To zaś przyspiesza wchłanianie leków, zwiększając ich wpływ na tętno.

Źródło: Fundação de Amparo à Pesquisa do Estado de São Paulo, kopalniawiedzy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy