MON uruchamia zakładkę internetową poświęconą Obronie Terytorialnej

Artykuł
FOT. ROBERT SUCHY/ CO MON

Na stronach internetowych Ministerstwa Obrony Narodowej pojawiła się zakładka poświęcona Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT), które mają zwiększyć bezpieczeństwo i potencjał obronny Polski.

Zdaniem resortu obrony, służba w Obronie Terytorialnej to "doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz - w wymiarze czysto ludzkim - szacunek dla drugiej osoby".

Piąty komponent armii

Zgodnie z koncepcją zatwierdzoną przez szefa MON Antoniego Macierewicza, oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych Polski. Resort obrony podkreśla, że ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, (dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet) będą mieli szansę na podpisanie 2-6 letniego kontraktu w ramach OT.

Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym komponentem polskiej armii. Na szkolenia przygotowujące do służby w ramach OT mogą aplikować absolwenci kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. "Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji" – wyjaśnia MON.

Ochrona ludności

Rekrutacja do samej OT rozpocznie się na przełomie lat 2016/2017 r. Zadania, jakie będą realizować żołnierze tej formacji, to m.in.: prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

WOT zajmą się również ochroną społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji, współpracą z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego, ochroną społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni oraz szerzeniem w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Zbudujmy ją razem!". MON wyjaśnia, jak zostać oficerem Wojsk Obrony Terytorialnej

Źródło: MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy