MON przekazuje tajne akta do IPN. Termin zakończenia prac "trudny do określenia"

Artykuł
Archiwum w dawnej siedzibie IPN przy ul. Towarowej 28 (zdjęcie archiwalne)
WIKIPEDIA/ ADRIAN GRUCYK/ CC BY-SA 3.0 PL

Resort kierowany przez Antoniego Macierewicza potwierdził, że trwają prace nad przekazaniem akt ze zbioru zastrzeżonego do Instytutu Pamięci Narodowej. MON zaznacza jednak, że termin ich zakończenia jest trudny do określenia.

Rzecznik prasowy resortu, Bartłomiej Misiewicz, opublikował specjalny komunikat w związku z  doniesieniami medialnymi dotyczącymi terminu odtajnienia przez ministra Antoniego Macierewicza akt z tzw. zbioru "Z". W sobotę "Rzeczpospolita" poinformowała, że stanie się to już na przełomie stycznia i lutego. CZYTAJ WIĘCEJ

W wydanym oświadczeniu MON przypomina, że w 2007 r. Macierewicz, który w resorcie obrony pełnił wówczas funkcję sekretarza stanu, przekazał dużą część akt ze zbioru zastrzeżonego do IPN, jednak po zmianie władzy MON znów przejęło te akta. Bartłomiej Misiewicz stwierdza, że trwające obecnie prace mają na celu "umożliwienie badaczom i historykom przekazywania prawdy o najnowszej historii Polski".

Rzecznik resortu podkreśla, że nie ma żadnej wiedzy na temat analogicznych prac podejmowanych przez cywilne służby specjalne.

 

W związku z publikacjami medialnymi, dotyczącymi przekazania akt ze zbioru zastrzeżonego do IPN przez Ministra Obrony...

Posted by Ministerstwo Obrony Narodowej on 3 stycznia 2016

 

Dokumenty służb specjalnych PRL

Zbiór zastrzeżony utrzymywany jest na mocy art. 39 ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej, zgodnie z którym "szef ABW i szef AW lub minister obrony narodowej może zastrzec, na czas określony, że do określonych dokumentów nie może mieć dostępu żadna inna osoba poza wyznaczonymi przez nich przedstawicielami, jeżeli jest to konieczne dla bezpieczeństwa państwa".

Zdaniem wielu historyków zbiór "Z" chroni wyłącznie funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB i UB, a także służy do ukrywania prawdy o komunistycznych organach i umożliwieniu zatrudniania byłych agentów w służbach niepodległego państwa. Znajdują się w nim archiwa przekazane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu (wcześniej UOP), a także służby wojskowe: Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego, które powstały po rozwiązaniu WSI.


CZYTAJ TAKŻE:

Były opozycjonista pisze list otwarty do prezydenta Dudy. Chce otwarcia archiwów zastrzeżonych IPN

Źródło: telewizjarepublika.pl, mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy