Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

MON mocno odpowiada na kłamliwy artykuł "Polityki" ws. systemów Patriot

EmaPob 9:20 1 sierpnia 2017
mon.gov.pl
Na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej pojawiło się oświadczenie, w którym MON mocno odpowiada na kłamliwy artykuł "Polityki". W oświadczeniu czytamy: W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego na portalu POLITYKA pt. "Polska stawia ultimatum Amerykanom. Chodzi o Patrioty" informujemy co następuje:

Polska od  grudnia 2015 roku realizuje proces pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu - WISŁA. Należy podkreślić, że Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje postępowanie zgodnie z przepisami prawa: procedurą opisaną w ustawie offsetowej i założeniami gwarantującymi realizację polskiego interesu narodowego. Założenia te dotyczą między innymi konieczności pozyskania kluczowych technologii w ramach umowy offsetowej. Korzystna decyzja w tej sprawie została przyjęta w memorandum podpisanym przez przedstawicieli MON i Departamentu Obrony USA. Przywołany w „Polityce” list wiceministra MON jedynie potwierdza rozstrzygnięcie zawarte w memorandum.

 Nie zmienia to faktu, że upublicznienie tendencyjnie dobranych fragmentów wewnętrznej korespondencji między rządami Polski i USA jest próbą pogorszenia wyjątkowo dobrych relacji między naszymi państwami. Pozyskanie kluczowych technologii w ramach umowy offsetowej  leży w interesie polskich sił zbrojnych, polskiego przemysłu obronnego i interesie bezpieczeństwa naszego kraju. Publikacja „Polityki" i wypowiedź posła PO Tomasza Siemoniaka zmierzają do utrudnienia negocjacji a może nawet do zerwania tego korzystnego dla Polski kontraktu.
 
Strona polska zapewnia, że będzie kontynuowała negocjacje w duchu obopólnego zrozumienia oraz bardzo dobrej atmosfery, czego wyznacznikiem była między innymi wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce oraz podpisanie memorandum na szczeblu rządowym. MON potwierdza gotowość podpisania I etapu umowy określonej w memorandum do końca 2017 roku. Podpisanie etapu drugiego nastąpić  ma do 2018 roku.  

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


GEOPOLITYCZNY TYGIEL (ODC.59) - CAŁA PRAWDA O SZCZYCIE NATO
Wczytuję komentarze...
Najnowsze