Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy na Łotwie

kos 21:47 28 września 2017
mon.gov.pl
W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał z wizytą w bazie wojskowej w Adazi na Łotwie. Szef MON wziął udział w rozmowach z przedstawicielami resortów obrony Albanii, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowenii i Włoch.

Po zakończenu rozmów, na spotkaniu z prasą, minister obrony Łotwy Raimonds Bergmanis powiedział - Z wielką radością witam Was na Łotwie. Świętujemy dziś uzyskanie certyfikacji przez wielonarodową grupę bojową NATO będącą częścią trwałej wysuniętej obecności. Tym samym uzyskała ona pełną zdolność operacyjną. Dziś wraz z ministrami rozmawiałem o kwestiach związanych z eFP, a także o tym jak polepszyć naszą współpracę. Była to również okazja dla ministrów do dyskusji. Obecność grupy bojowej na Łotwie zwiększa obronę kolektywną na wschodniej granicy sojuszu. Większość jednostek wchodzących w skład grupy bojowej bierze obecnie udział w ćwiczeniach wojskowych, tym samym zwiększając interoperacyjność łotewskich sił zbrojnych i sił zbrojnych krajów będących częścią eFP. Chciałbym wyrazić największy szacunek i wdzięczność wobec jednostek, które stacjonują na Łotwie i bronią naszego sojuszu. Chciałbym również podziękować krajom wchodzącym w skład eFP za pokaz sojuszniczej solidarności, determinacji i zdolności do obrony NATO. Chciałbym podziękować moim kolegom i jednostkom eFP za ich pracę i wkład by promować nasze wspólne bezpieczeństwo. Są tutaj po to, by wspierać wspaniałą inicjatywę, a wspólnie będziemy silniejsi, bardziej zjednoczeni i zbudujemy długotrwałe stosunki między naszymi krajami.

Minister Macierewicz w swoim oświadczeniu podziękował wszystkim krajom za ich wkład w powstanie batalionowej grupy bojowej na Łotwie, za zaangażowanie we wszystkie działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa flanki wschodniej i zaznaczył, że Polska będzie obecna w tej grupie tak długo, jak długo będzie taka potrzeba.

Podczas pobytu na Łotwie minister Antoni Macierewicz spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Ministrowi towarzyszył Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

- Dokonaliście tego w co mało kto wierzył. Zbudowaliście Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową z tylu różnych narodów, a zbudowaliście jedność. Zbudowaliście siłę do odstraszania, ale jak będzie potrzeba także do obrony granic i całej wschodniej flanki. To historyczne zadanie. Nie mam wątpliwości, że jesteście następcami żołnierzy J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, J. Hallera i twórców polskiej niepodległości, którzy wspierali państwa flanki wschodniej i bronili również ich niepodległości - mówił podczas spotkania z polskimi żołnierzmi minister Antoni Macierewicz.

- Misją polskich żołnierzy jest: wyzwalanie, obrona i wspólne działanie kiedy ktoś zechce zaatakować - dodał szef MON.

- Prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał na Polskę jako to państwo, które broni wartości niepodległościowych wartości całego zachodu. Polska stała się jednym z ważniejszych i najbardziej respektowanych krajów całej Europy i NATO. Stworzenie Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej zawdzięczamy wam i całemu NATO, które swoje możliwości pokazuje, gdy czuje, że bezpieczeństwo jest zagrożone. Uczestniczycie w tym wysiłku i za to składam wam podziękowania. Jesteście wzorem dla polskiej młodzieży. Patrzą na was z dumą i nadzieją, że póki tu jesteście mogą tworzyć silną i niezależną Polskę - podkreślił minister obrony narodowej.

Skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego stanowią głównie żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Dowódcą jest mjr Marek Potorski. PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


SALONIK POLITYCZNY (ODC.231) - OTO CO TAK NAPRAWDĘ STAŁO SIĘ PODCZAS WIZYTY PREZYDENTA DUDY W USA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze