Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister Gliński rozpoczyna trzydniową wizytę w Szwajcarii

am 9:33 21 stycznia 2018
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Dziś br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpoczyna trzydniową wizytę w Davos w Szwajcarii, gdzie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury państw sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej i państw-obserwatorów Rady Europy. Wicepremier Gliński do Davos udaje się na zaproszenie Ministra Kultury – Przewodniczącego Szwajcarskiej Rady Federalnej Alaina Berseta.

Konferencja,  łącząca się z dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym oraz obchodami Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, poświęcona będzie tematyce jakości współczesnego budownictwa oraz urzeczywistnieniu koncepcji Baukultur, opierającej się na zintegrowanym podejściu do kształtowania przestrzeni zabudowanej, które uwzględnia wartości kulturowe.

Spotkanie ministrów kultury w Davos jest odpowiedzią na brzydotę, nijakość i chaos budowlany, które zdominowały wiele miast europejskich. Jest także wyrazem dążenia do skonkludowania szeregu europejskich inicjatyw i spotkań prowadzonych na poziomie politycznym i eksperckim,  poświęconych  nadaniu kulturze i dziedzictwu kulturowemu priorytetowej roli w planowaniu urbanistycznym, które w masowym budownictwie stosuje wyłącznie  mechanizmy techniczne i ekonomiczne. 

– Planowane jest również podpisanie wspólnej deklaracji poszczególnych ministrów- mówi Monika Piętas-Kurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w rozmowie z portalem radiomaryja.pl.

– Organizatorzy tego spotkania proponują przyjęcie przez ministrów kultury deklaracji, która ma promować osiąganie wysokiej jakości polityki związanej z planowaniem urbanistycznym. To ma zapewnić równowagę pomiędzy zachowaniem zasobów i walorów dziedzictwa kulturowego i krajobrazu, jak również potrzebami społecznymi i gospodarczymi- dodała.

 

Źródło: mkidn.gov.pl, radiomaryja.pl

Wczytuję ocenę...


GEOPOLITYCZNY TYGIEL (ODC. 89) - NIEMCY OD TRZECH LAT ATAKUJĄ POLSKĘ. NADSZEDŁ CZAS ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze