Minister docenił badania nad ciemną materią

Artykuł
nauka.gov.pl

– Patrząc na nagrodzonych, wiem, że Polska nauka ma się coraz lepiej, a polscy akademicy osiągnęli poziom światowy – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na uroczystości rozdania nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ciemna materia, materiały polimerowe oraz badania o szkolnictwie wyższym zyskały największe uznanie ministra.

Najlepsi przedstawiciele świata akademickiego – naukowcy, dydaktycy i organizatorzy – nagrodzeni zostali jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiej nauki, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość odbyła się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Nagrody te, to coroczne wyróżnienia przyznawane przez ministra nauki  za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Szczególną kategorią nagrody jest ta przyznawana za całokształt dorobku naukowego.

Jarosław Gowin w sposób szczególny uhonorował laureatów nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne. W tym roku były to dwie nagrody indywidualne i jedna zespołowa przyznane w kategoriach: badania na rzecz rozwoju gospodarki, badania na rzecz rozwoju społeczeństwa i badania podstawowe.

Profesor Ewa Piórkowska z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN została nagrodzona za badania nad  rozwojem materiałów polimerowych biodegradowalnych i nanokompozytowych w kategorii „badania na rzecz rozwoju gospodarki”.

Profesor Marek Kwiek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odznaczony został za naukowe badania szkolnictwa wyższego (higher education research) prowadzone w ramach polityki publicznej (public policy) w kategorii „badania na rzecz rozwoju społeczeństwa”.

Za opracowanie nowej metody poszukiwania ciemnej materii z wykorzystaniem optycznych zegarów atomowych w warunkach laboratoryjnych oraz przeprowadzenie eksperymentu dającego ograniczenie na siłę oddziaływania hipotetycznej ciemnej materii z polami Modelu Standardowego, nagrodzony został Dr Piotr Wcisło z zespołem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 Łącznie nagrodzonych zostało 60 przedstawicieli świata akademickiego.

Źródło: nauka.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy