Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister Błaszczak kontynuuje działania w kierunku utworzenia w Polsce amerykańskiej bazy. Dziś spotkanie z sekretarzem NATO

PR 9:47 20 listopada 2018
Leszek Chemperek/COMON
Minister obrony Mariusz Błaszczak ma we wtorek spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmowy ma być sprawa utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce. - Wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce wzmacnia zdolności obronne całej wschodniej flanki NATO - stwierdził minister.

 

 

- Będziemy rozmawiać na temat współpracy, relacji dwustronnych polsko-amerykańskich, na temat wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance - poinformował minister Błaszczak, przebywający od poniedziałku w Brukseli. 

Szef MON był pytany, czy Polska rozwiała wątpliwości niektórych krajów dotyczące utworzenia amerykańskiej bazy, nazwanej "Fort Trump".

Sam sekretarz generalny NATO miał sugerować podczas spotkania z szefem polskiej dyplomacji w ubiegłym miesiącu, by Polska rozmawiała w tej sprawie z sąsiadami. Kiedy pojawiła się informacja o negocjacjach Warszawy z Waszyngtonem w tej sprawie, niektóre państwa NATO-wskie wyrażały zastrzeżenia i wątpliwości. Cześć wskazywała, że byłoby to naruszenie jedności Sojuszu, inne, jak Francja, Niemcy i Włochy że pogorszyłoby to relacje z Moskwą, a kraje bałtyckie wyrażały obawy, że zwiększenie amerykańskich wojsk nad Wisłą, sprawi że ich bezpieczeństwo ze strony Rosji będzie zagrożone.

- Nie słyszałem, żeby te wątpliwości były formułowane przez państwa bałtyckie. W piątek i w sobotę na Litwie i będę rozmawiał również na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce wzmacnia zdolności obronne całej wschodniej flanki NATO" - powiedział minister obrony. 

Przed wizytą w kwaterze głównej NATO Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony z 28 krajów. Mają oni rozmawiać między innymi o misjach i operacjach unijnych. Zaplanowano też dyskusję z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem o współpracy Unii z NATO. 

 

Źródło: IAR, MON

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.130/2) - prof. JAN ŻARYN - NIECH MILCZĄ CI, CO ATAKUJĄ KOŚCIÓŁ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze