Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mec. Obara: Patologie w wymiarze sprawiedliwości występują od zawsze

kos 22:00 13 lipca 2017
mec. Lech Obara i Ewa StankiewiczTelewizja Republika
Dzisiejszy program „Otwartym Tekstem” poświęcony był problemom wymiaru sprawiedliwości. Rozmówca Ewy Stankiewicz był mecenas Lech Obara. – Zajmuję się działalnością gospodarczą, która zajmuje się pomocą prawna w różnych formach, dla ludzi, którzy zwracają się po tą pomoc – powiedział mecenas Obara.

– Reprezentujemy wszystkich o których mamy przekonanie, że mają rację. Zwracamy uwagę na sprawy w których realizuje się misja prawnika. Misja prawnika to reprezentacja strony słabej przeciwko komuś mocnemu. Tak się złożyło, że tam, gdzie jest słaby człowiek – m.in. w postępowaniach egzekucyjnych, gdzie jest łamane prawo przez komorników, w postępowaniach upadłościowych, zwłaszcza w upadłości konsumenckiej, a także tam gdzie jest słaby człowiek i słabe jest państwo – to m.in. sprawy o stwierdzenie „polskie obozy śmierci”, gdzie trzeba było brać sprawy w swoje ręce. To też roszczenia niemieckie, wśród późnych przesiedleńców, gdzie państwo milczało, też braliśmy te sprawy. Realizowaliśmy też inne zadania, a zdobyte pieniądze przeznaczaliśmy na tamtą działalność. Bogaci płacili na te sprawy pro publico bono – powiedział mecenas Obara.

"Zrównanie zawodu prawnika i radcy obniżyło ceny"

Prowadząca pytała o początek pracy kancelarii mecenasa. – Kancelarie prowadzę od 1997 r., od kiedy można było prowadzić kancelarie prawne. Wcześniej radcowie prawni mogli reprezentować podmioty gospodarcze, ale nie mogli reprezentować kancelarii, reprezentować osób fizycznych. Nie mogli więc reprezentować usług wykonywanych przez adwokatów. Dzisiaj już nastąpiło zrównanie, są dwa autonomiczne zawody, które wykonują te same czynności. Z jednej strony przyłożyliśmy swoje cegiełki do zrównania tych zawodu i poszerzenia możliwości palety prawników, którzy mogą prowadzić pomoc, bo w ten sposób, powiedzmy sobie szczerze, następuje obniżenie cen. Gdy kilka tysięcy radców prawnych wkroczyło do sądów w sprawach karnych to ceny na pewno uległy obniżeniu i pokrzywdzonych stać jest na prawnika. Podobnie jest w sprawach cywilnych – dodał gość Ewy Stankiewicz.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KULISY MANIPULACJI (ODC.270/2) - PARADY RÓWNOŚCI TO WSPÓŁCZESNY TERRORYZM
Wczytuję komentarze...
Najnowsze