Marek Kamiński: Bardziej interesowały mnie te drogi, które są w umyśle, niż te, które są w przestrzeni

Artykuł
Telewizja Republika

- W życiu nie ma przypadków, nie ja to wymyśliłem - to los, przeznaczenie, Radek, który zaprosił mnie do tego, a że teraz projekt „Dekalog” nabiera kształtów, stąd pomysł, by iść do Izraela i zobaczyć, jakie znaczenie ma Dekalog we współczesnym życiu w Izraelu, w Polsce, na świecie. Synaj i kamienne tablice są tylko symbolem wspólnego źródła - powiedział w "Republice po południu" podróżnik Marek Kamiński, który niedługo rozpocznie pielgrzymkę na Górę Synaj z kamiennymi tablicami. Obok znanego podróżnika, gościem Ryszarda Gromadzkiego była Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

"Ten pomysł podsunął mi los i przeznaczenie"

- Ten pomysł podsunął mi los i przeznaczenie. Po mojej drodze do Santiago de Compostela byłem w monastyrze w Grabowcu i tam Radek z projektu muzycznego „Dekalog” zapytał mnie, czy nie chciałbym iść teraz pieszo na Górę Synaj z kamiennymi tablicami. Pomyślałem początkowo, że to nie ma sensu, dopiero wróciłem z Santiago, a teraz miałbym iść na Górę Synaj. ale po kolejnej wizycie w monastyrze w Grabowcu pomyślałem, że jeśli po Santiago miałbym gdzieś iść, dlaczego nie wrócić do początku i nie iść na Synaj – powiedział podróżnik i pisarz, Marek Kamiński. - W życiu nie ma przypadków, nie ja to wymyśliłem - to los, przeznaczenie, Radek, który zaprosił mnie do tego, a że teraz projekt „Dekalog” nabiera kształtów, stąd pomysł, by iść do Izraela i zobaczyć, jakie znaczenie ma Dekalog we współczesnym życiu w Izraelu, w Polsce, na świecie. Synaj i kamienne tablice są tylko symbolem wspólnego źródła – dodał.

- Jesteśmy w kontakcie z panem Markiem, bo to dla nas ciekawe. Cała pustynia między Egiptem i Izraelem to w Judaizmie inny symbol. Mojżesz wodził nas tam 40 lat, byśmy doszli do Ziemi Obiecanej jako wolni ludzie – powiedziała ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari.

"Językiem widać więcej, niż oczami" 

- Ważne, by być otwartym na to, co przynosi życie, nie tworzyć murów. Wyjazd do Izraela w kontekście Dekalogu jest dla mnie bardzo ważny. Pomyślałem, by poczytać coś więcej w związku z moją wyprawą, ale stwierdziłem, że trzeba być otwartym na to, co przyniesie życie. Uczę się języka hebrajskiego, bo język jest bardzo ważny, wydaje mi się, że językiem widać więcej niż oczami, to klucz do duszy narodu. Tych parę lekcji hebrajskiego dało mi pojęcie o czymś więcej niż tylko o tym, jak zamówić kawę czy zapytać o drogę – tłumaczył Kamiński.


 

- Idę drogą, która została przetarta. Może mniej uczęszczana, ale ktoś ją przemierzył i w Izraelu będę poruszał się śladami św. Jana Pawła II – powiedział Marek Kamiński. - Z wykształcenia jestem filozofem i bardziej interesowały mnie te drogi, które są w umyśle, niż te, które są w przestrzeni. Nie bez znaczenia Bóg pozwolił mi dotrzeć na oba bieguny Ziemi - Polacy i Żydzi są też różnymi biegunami tej samej rzeczywistości, gdyż zostaliśmy stworzenie przez tego samego Boga. Zderzanie się z inną osobą jest zderzeniem z samym sobą, „ty” to inny „ja”. Taki rodzaj życia jest czymś, do czego zostałem stworzony, to jest moją tożsamością – dodał.

"Dekalog jest według judaizmu przekazem dla wszystkich narodów" 

- Dekalog według judaizmu jest przekazem dla wszystkich narodów. Jeśli wszyscy stosowalibyśmy się do 10 Przykazań, to świat może byłby lepszy - zauważyła Anna Azari. - Myślę, że dużo rzeczy zostało. Kiedy jestem tutaj, szukam cały czas wspólnego kodu, mamy ten wspólny kod w małych rzeczach. Myślę, że część została, ale trudno powiedzieć, co dokładnie - dodała ambasador, pytana o to, co łączy żyjących przez setki lat obok siebie Polaków i Żydów. 

"Pokazać, czym jest Dekalog we współczesnym świecie" 

-Plan jest taki, by być na Górze Synaj, gdzie Mojżesz otrzymał Przykazania, a potem odwiedzić takie miejsca, które są ważne dla chrześcijan, podążać śladami Boga, Chrystusa, odwiedzić Jerozolimę, Emaus, Betlejem, Jezioro Galilejskie, ale też pokazać kontekst, czym jest dekalog we współczesnym świecie przez pryzmat Ziemi Świętej, przez pryzmat miejsca, gdzie Dekalog był dany dla wszystkich narodów, wrócić do korzeni, jakie jest znaczenie Dekalogu właśnie tam i przy tym zobaczyć, przez pryzmat Izraela, jakie jest znaczenie Dekalogu dla świata, bo Izrael jest swoistym tyglem

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy