Marek Jurek: Nie musimy zgadzać się na wszystko co wymyśla Unia Europejska

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem Krzysztofa Skowrońskiego w Jarmarku radia WNET.FM w Telewizji Republika był europoseł do PE, prezes Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek. - Polska powinna wyjść z wizją Unii Europejskiej – stwierdził w rozmowie europoseł.

Redaktor Skowroński, rozpoczął to tematu przekazanej przez premiera Mateusza Morawieckiego białej księgi reform wymiaru sprawiedliwości. Gość zaznaczył, że dobrze się stało, że taki dokument powstał i że dostał dostarczony do władz Unii Europejskiej. Wskazał także, że sytuacja związana z rezolucją przeciwko Polsce jest do przełamania. Zaznaczył także, że sam działa i zachęca liderów w strukturach Unii to rozmów z europosłami w tej sprawie.

Redaktor zapytał gościa, co wg niego zmieniło się po mianowaniu Mateusza Morawieckiego na stanowisko Premiera. Marek Jurek stwierdził, że kierunek polityki został taki sam, ale kontakty z UE poprawiły się. Przestrzegł jednak, przed ustępstwami różnych działań władz Unii Europejskiej.

- Myślę, że nastąpiła zmiana stylu politycznego, kontakty z Unią są silniejsze. Mnie niepokoją jednak głosy by robić ustępstwa wobec Unii. Np. pomysł budowania Armii Europejskiej, to zły kierunek moim zdaniem. Przestrzegam rząd, by nie zwiększać kompetencji niesprawnej władzy w UE. Widać, że jest fala świadomości tego, że Europa może być inna. Nie musimy zgadzać się na wszystko co KE wymyśla – zaznaczył europoseł.

Marek Jurek wskazał, że Polska sama powinna wyjść z wizją kształtu Unii Europejskiej

- Polska powinna wyjść z wizją Unii Europejskiej. Z wizją szacunku państw starych i nowych. Jesteśmy szóstym a za 2 lata piątym krajem w UE. Jesteśmy największym krajem w europie środkowowschodniej – podkreślił prezes Prawicy Rzeczpospolitej.

Europoseł odniósł się także do relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi wskazując, że powinniśmy spokojnie, ale zdecydowanie reagować na wszelkiego typu niedobre sygnały.

Zaznaczył także odnośnie nowelizacji ustawy o IPN że jest to dobry kierunek działań, jednak samą ustawę, można będzie ocenić dopiero z perspektywy czasu.

- Uważam, że nie pora na dyskusję bo Polska jest pod presją. Racje podniesione w tej ustawie są słuszne. Czy ustawa była przemyślana to osobna rzecz. Może za rok czy 2 lata, jak zobaczymy wygrane procesy i ilość wyroków będziemy wiedzieć czy ustawa się sprawdziła – stwierdził.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy