Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Macierewicz: Nie byłoby Polski niepodległej bez Armii Błękitne

kos 17:15 23 lipca 2017
mon.gov.pl
W niedzielę, 23 lipca minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w uroczystościach organizowanych w Warszawie z okazji stulecia Błękitnej Armii.

Szef MON wziął udział we mszy świętej sprawowanej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas nabożeństwa przekazano urnę z ziemią z cmentarza żołnierzy Błękitnej Armii w Niagara on the Lake. Był tam amerykański obóz werbunkowy dla Polaków, którzy chcieli wrócić do Europy i walczyć o Polskę. Ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa podczas homilii przypominał, że czcimy dziś niezwykłych bohaterów Polski.

Po południu minister obrony narodowej uczestniczył w uroczystym Apelu przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.

- Armia Błękitna, Armia Hallera była najsilniejszą, największą i była tą siłą narodu polskiego, która zdecydowała o losach walki o niepodległość, w tym czasie, gdy Polska walczyła już sama, gdy Polska walczyła o kształt swoich granic, granic swojej Ojczyzny. (…) Nie byłoby Polski niepodległej bez Armii Błękitnej, nie byłoby Polski niepodległej bez tego błękitnego sztandaru, który skutecznie przeciwstawiał się hordom idącym z czerwonym sztandarem. Armia Błękitna stanęła naprzeciw Armii Czerwonej, i o tym trzeba pamiętać – mówił podczas uroczystości szef MON.

Wspominając postać generała Hallera szef MON powiedział: - W osobie generała Hallera połączył się wysiłek zbrojny kraju i emigracji, połączył się wysiłek zbrojny tych, którzy szli z Piłsudskim i tych, którzy szli z Dmowskim. Połączył się duch narodowy. I dlatego była ona tak niebywale skuteczna. I dlatego jest ona symbolem wielkiego, polskiego zwycięstwa.

- Ofiara Błękitnej Armii zobowiązuje nas, żeby Polska była sprawiedliwa i niepodległa, by nikt spoza jej granic nie mógł decydować o prawach, sądach, instytucjach i kształcie narodu polskiego; to naród w wolnych wyborach decyduje o swoim kształcie - podkreślał w wystąpieniu minister Antoni Macierewicz.

Uroczystość przed pomnikiem zakończyła ceremonia złożenia wieńców.

Senat RP, 4 listopada 2016, podjął uchwałę o ustanowieniu 2017 roku - Rokiem generała Hallera. Wydarzenia planowane w związku z ogłoszeniem Roku generała Józefa Hallera pozwalają nie tylko przybliżyć postać samego generała i jego najbliższych (Stanisława Hallera i Cezarego Hallera, także oficerów Wojska Polskiego), ale też przypomnieć Polakom o ważnych wydarzeniach i wyjątkowych organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha.

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


(W PUNKT) - DR JERZY TARGALSKI - SPOTKANIE TRUMP-PUTIN TO BYŁ TEATR BEZ KONKRETÓW
Wczytuję komentarze...
Najnowsze