Książęca para Luksemburga rozpoczęła wizytę w Polsce

Artykuł
Wielki Książę Luksemburga z księżną Marią Teresą
wikipedia/Disquatufais/CC BY-SA 3.0

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się trzydniowa oficjalna wizyta w Polsce książęcej pary Luksemburga – księcia Henryka i księżnej Marii Teresy. Oprócz Warszawy, książęca para odwiedzi także Kraków.

Dwudniowa wizyta książecej pary

Wielkiego księcia i księżnę powitał oficjalnie prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną.

Podczas ceremonii orkiestra wojskowa odegrała hymny obu państw. Na dziedzińcu obecna była Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, na zakończenie ceremonii odbył się jej przemarsz. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Po oficjalnym powitaniu odbyło się spotkanie pary prezydenckiej z parą książęcą, następnie rozmowy plenarne obu delegacji w Pałacu Prezydenckim; o godz. 12.40 przewidziano oświadczenia dla mediów.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim książę Henryk i księżna Maria Teresa złożą wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza; spotkają się też z marszałkami Sejmu i Senatu – Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem oraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Po południu para książęca i para prezydencka będą na koncercie w siedzibie III Programu Polskiego Radia "Przeboje Radia Luksemburg" w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Wieczorem para książęca weźmie udział w oficjalnym obiedzie w Pałacu Prezydenckim wydanym przez Bronisława i Annę Komorowskich w Pałacu Prezydenckim.

W czwartek – drugiego dnia wizyty – para książęca i para prezydencka będą na otwarciu forum gospodarczego, odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, a wieczorem wysłuchają koncertu muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni.

Komorowski: Luksemburg to badzo ważny parnter 

– Luksemburg jawi się dla Polski jako bardzo ważny partner w dążeniu do obecności w strefie pogłębionej, przyspieszonej integracji europejskiej – oświadczył po  spotkaniu z księciem Luksemburga Henrykiem prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski podkreślił, że Polska jest zainteresowana "uczestnictwem w strefie pogłębionej integracji europejskiej", w której – jak przypomniał – Luksemburg jest "od zawsze, od samego początku Unii Europejskiej".

– W związku z tym dla nas Luksemburg jawi się również jako bardzo ważny partner w polskim dążeniu do naszej obecności w strefie pogłębionej, przyspieszonej integracji europejskiej – mówił prezydent.

– Ale również chciałem wyrazić tę nadzieję, że właśnie w sprawach takich jak bezpieczeństwo Europy, szczególnie w obliczu kryzysu na Ukrainie, na wschód od granic UE, granic NATO, a siłą rzeczy także od granicy polskiej, że też zdołamy wspólnie działać na rzecz wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmacniania jego atrakcyjności, jego gotowości do działania także w naszej wschodniej części NATO i wschodniej części Unii Europejskiej – dodał Komorowski.

Książę Henryk: Zależy nam na współpracy gospodarczej

– Zadaniem Polski i Luksemburga jest budowanie pomostów pomiędzy Europą Zachodnią a Europą Wschodnią – powiedział z kolei książę Luksemburga Henryk po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Książę Henryk podkreślił, że najważniejszym przesłaniem jego wizyty w Polsce jest "zacieśnianie więzów" między Polską a Luksemburgiem.

– Luksemburg jakkolwiek małym krajem jest, to leży w samym sercu świata Europy Zachodniej. Polska jest natomiast w samym sercu Europy Wschodniej, stąd też wydaje mi się, że naszym zadaniem jest budowanie pomostów pomiędzy tymi dwoma obszarami – powiedział książę.

Oświadczył, że Luksemburgowi bardzo zależy na współpracy gospodarczej z Polską. Jak podkreślił, Polska w chwili obecnej jest na siódmym miejscu wśród partnerów gospodarczych Luksemburga. Wyraził też nadzieję, że ta pozycja wzrośnie. – Mam nadzieję, że delegacja luksemburska przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów i relacji z firmami i obywatelami polskimi – powiedział.

Książę poinformował, że z polskim prezydentem rozmawiał też m.in. na temat Unii Europejskiej i sytuacji na Ukrainie. – Bardzo cieszymy się, że Polska obchodzi już 10. rocznicę obecności w Unii Europejskiej. Polska dała wiele dowodów na to, że jest fantastycznym partnerem w ramach Unii Europejskiej. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem osiągnięć Polski w ostatniej dekadzie, w tym wzrostu gospodarczego – podkreślił książę Henryk.

Jak ocenił, sytuacja na Ukrainie "w tym momencie przysparza dużego bólu głowy" Unii Europejskiej. Dodał, że Polskę i Luksemburg łączy wspólne stanowisko w sprawie Ukrainy.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy