Ks. Rytel-Adrianik: W tym czasie oczy całego świata skierowane są na Jerozolimę

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem redaktora Aleksandra Wierzejskiego w poranku Telewizji Republika był ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który opowiedział o znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan.

Goszczący w studiu Telewizji Republika ds. Rytel-Adrianik powiedział, że wydarzenia wielkiego tygodnia pokazują prawdę o chrześcijaństwie. Wskazał, że jest to droga „miłościo-terapii”.

- Wszystkie te wydarzenia, które dzieją się w Wielki Tydzień, pokazują nam czym jest chrześcijaństwo. To droga „miłościo-terapii”. Droga, która niesie miłość i nadzieję. W tym czasie oczy całego świata skierowane są na Jerozolimę, bo tam się to wszystko działo – podkreślił ksiądz.

Rzecznik Konferencji Episkopatu powiedział także pokrótce o najważniejszych aspektach Triduum Paschalnego.

- W czwartek odbywa się msza święta krzyżma z biskupami i kapłanami. To pamiątka ustanowienia eucharystii i kapłaństwa. Potem jest msza święta wieczerzy pańskiej. Dziękujemy też za posługę kapłanów. To też ostatnie dni by przystąpić do sakramentu pojednania. Księża biskupi skierowali specjalny list do kapłanów dziękujący za posługę i wskazujący by opierali posługę na sakramentach – oznajmił ks. Rytel-Adrianik.

- Na początku liturgii wielkopiątkowej, kapłan leży krzyżem. To dzień ciszy. Dzień, na wspomnienie męki Chrystusa. W sobotę, odbywa się poświęcenie pokarmów, bez obowiązku postu, ale jest zachęta do postu. Niedziela, to pamiątka zmartwychwstania – powiedział.

Ksiądz powiedział także, że w tym roku wyjątkowo, Pascha żydowska odbywa się w tym samym czasie co Wielkanoc. Pascha polega na świętowaniu wyjścia narodu wybranego z Egiptu.

- To polega na wypełnieniu przepowiedni na osobie Chrystusa. Kiedy izraelici mieli wychodzić z Egiptu był znak od Boga, Anioł śmierci którzy przemieszczał się przez miasto miał nie wchodzić do domów oznaczonych krwią baranka. Baranek jest symbolem ratunku. Imię Jezus też oznacza ratunek. Ten który ratuje – oznajmił ksiądz.

Aleksander Wierzejski zaznaczył, że nadchodzące święto, jest wyjściem z kultury śmierci do kultury życia. Ksiądz potwierdził zdecydowanie słowa redaktora wskazując, że w Egipcie to co zachowało się wartościowego, to nekropolie czyli piramidy będące przecież grobowcami. Ks. Rytel-Adrianik przypomniał także słowa papieża Franciszka „nie jesteśmy ludźmi Wielkiego Piątku, jesteśmy ludźmi zmartwychwstania” wskazujące na to, ze jest to radosne święto.

Ksiądz powiedział także, jak sam podchodzi do świąt wielkanocnych wskazując na niezwykłość wydarzeń związanych z Jezusem.

- Gdy osobiście przeżywałem tę strawę dotarło do mnie, że na osobie Jezusa spełnia się to co było przepowiedziane. Nawet rzucanie losów o Jego szatę. To przepowiedziano zanim powstał Rzym. Wszystkie przepowiednie spełniły na osobie Jezusa. Że kości nie będą łamane. To spełnia się na jednej osobie – podkreślił gość studia.

Ksiądz Rytel-Adrianik zachęcał także do używania w mediach społecznościowych hash tagów #Easter, #Triduum oraz #Wielkanoc, by samemu pokazywać jak obchodzi się święto i móc zobaczyć, jak robią to inni.

Na zakończenie, ks. Rzecznik Konferencji Episkopatu życzył wszystkim widzom Telewizji Republika łask i błogosławionych świąt.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy