Kryzys migracyjny. Grupa Wyszehradzka przeciwna przymusowej relokacji uchodźców

Artykuł
Spotkanie szefów MSW państw Grupy Wyszehradzkiej
YOUTUBE/ MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawił podczas spotkania z ministrami spraw wewnętrznych państw V4 priorytety polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Rozmówcy zgodzili się, że trzeba wyeliminować przyczyny migracji na zewnątrz UE i udzielać pomocy u źródeł.

– Wszyscy jesteśmy zgodni, co do negatywnej oceny propozycji dotyczącej systemu przymusowej relokacji imigrantów – powiedział Mariusz Błaszczak po zakończeniu spotkania, stwierdzając, że "ten system po prostu się nie sprawdza". W ocenie Polski jest on czynnikiem przyciągającym kolejne fale migrantów.

Szef MSWiA, w imieniu polskiego rządu, zaproponował skoordynowanie pomocy udzielanej przez wszystkie cztery państwa. Ministrowie krajów V4 dyskutowali również o potrzebie wzmacniania ochrony granic zewnętrznych UE. – Państwa Grupy Wyszehradzkiej łączy bardzo wiele. Uważamy, że taka formuła spotkań jest wartościowa dla nas wszystkich – podkreślił Błaszczak.

Podczas obrad szef MSWiA omówił priorytety, jakie będą przyświecać polskiej prezydencji, wymieniając m.in.: współpracę w celu poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego państw Grupy Wyszehradzkiej – priorytetowo traktowana będzie współpraca policji i służb granicznych, zwłaszcza w zakresie spraw migracyjnych i azylowych, a także ratownictwa i ochrony ludności; bliższą współpracę państw V4 w kontekście dyskusji nad rozwiązaniem problemu napływających do Europy kolejnych fal imigrantów oraz wzmocnienie zdolności zapobiegania, przygotowania i reagowania na codzienne zdarzenia i katastrofy w państwach Grupy Wyszehradzkiej.

Źródło: MSWiA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy