KRRiT: Reportaż w „Czarno na białym” TVN24 o teoriach zespołu Macierewicza nt. katastrofy smoleńskiej był nierzetelny

EmaPob 31-03-2017, 08:55
Artykuł
FLICKR/PIOTR DRABIK/CC BY 2.0

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła, że reportaż pokazany w październiku ub.r. w programie „Czarno na białym” w TVN24 nierzetelnie opisywał koncepcje członków zespołu Antoniego Macierewicza na temat katastrofy smoleńskiej - informuje portal wirtualnemedia.pl Skargę na materiał stacji złożył pełnomocnik pracującego w tym zespole prof. Wiesława Biniendy.

„(Nie)czyste teorie” to reportaż Piotra Świerczeka, który został wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24  we wtorek, 11 października ub.r. 

W materiale skrytykowano m.in. Wacława Berczyńskiego, prof. Wiesława Biniendę i Glenna Joergensena

W reportażu ukazana została m.in. animacja z rekonstrukcją katastrofy smoleńskiej przygotowaną przez zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza zajmujący się tą sprawą, wypowiedzi (m.in. byłego uczestnika konferencji smoleńskich i dziennikarza lotniczego) wytykające błędy w koncepcjach członków zespołu dotyczących katastrofy. W materiale skrytykowano m.in. Wacława Berczyńskiego, prof. Wiesława Biniendę i Glenna Joergensena. 

Zapowiedź reportażu brzmiała: W „Czarno na białym” o poważnych teoriach, w których roi się od prostych matematycznych błędów. Teoriach, które nawzajem się wykluczają. Teoriach, w których - jak sugerują sami autorzy - lepiej pewnych kwestii nie drążyć. To ostatnie wynika z ciekawej wymiany korespondencji między ekspertami Macierewicza, ale nie tylko.

KRRiT uznała wyjaśnienia TVN za niewystarczające

Skargę na materiał stacji złożył pełnomocnik pracującego w tym zespole prof. Wiesława Biniendy. KRRiT poprosiła firmę TVN o wyjaśnienia i tydzień temu podjęła uchwałę nakazującą nadawcy „zaniechanie działań, polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów w audycji pt. ‘(Nie)czyste teorie’”.

KRRiT uznała wyjaśnienia TVN za niewystarczające. W najbliższym czasie Witold Kołodziejski - przewodniczący rady, wyda w tej sprawie nakaz usunięcia wszelkich nieprawidłowości.

W swojej decyzji KRRiT stwierdziła, że przy przygotowywaniu reportażu naruszono art. 12 ust. 1 Prawa prasowego mówiący, że dziennikarz ma obowiązek „zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”. KRRiT podkreśliła też, że zapisy Ustawy o radiofonii i telewizji stanowią, że do treści w telewizji i radiu stosuje się przepisy Prawa prasowego.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy