KPRM wstrzymuje publikację wyroku ws. Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura wszczyna postępowanie

zm, ap 11-12-2015, 09:27
Artykuł
flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/CC BY-NC-ND 2.0

Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Beaty Szydło, przesłała wczoraj list do prezesa trybunału, w którym informuje o wstrzymaniu publikacji wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK z dnia 3 grudnia – podaje TVN24. Stacja informuje, że prokuratura wszczęła już postępowanie wyjaśniające ws. braku publikacji wyroku.

Jak podaje TVN24 list został wysłany do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego wczoraj wieczorem.

Uzasadnieniem wstrzymania publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, jest "niewłaściwe obsadzenie sądu". Chodzi o skład TK, który w tej sprawie orzekał w pięć osób, a nie w pełnym składzie tj. w dziewięć osób.

Brak publikacji oznaczałby, że wyrok będzie nieważny.

Jak komentował wicedyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych Marek Głuch, zgoda na publikację wyroku musi przyjść od instytucji do tego upoważnionej – czyli w tym wypadku właśnie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Oba wyroki Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły i są przygotowywane do publikacji – komentował sprawę Marek Głuch.

 

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie orzeczenia zgodności z konstytucją ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie orzekli, iż przepisy dotyczące wyboru sędziów są częściowo niekonstytucyjne. Sprzeczny z ustawą zasadniczą był wybór dwóch sędziów TK, w miejsce tych, których urzędowanie kończy się w grudniu. Czytaj więcej

Trybunał uznał dwa przepisy za niezgodne z konstytucją. Sprzeczny z prawem jest przepis czerwcowej ustawy rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący prezydenta RP do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów TK. Trybunał uznał tym samym, że konstytucja nakłada na prezydenta obowiązek niezwłocznego odebrania ślubowania od nowo wybranych sędziów TK.

Niezgodny z ustawą zasadniczą jest również wybór dwóch sędziów w miejsce tych, którym kadencja skończyła się w grudniu. Stwierdzono jednak, że brak ograniczenia długości kadencji prezesa TK jest zgodny z konstytucją, podobnie jak wybór pozostałych trzech sędziów, w miejsce tych, których kadencja kończyła się w listopadzie.

Źródło: TVN24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy